View Single Post
  #13  
Vechi 16.05.2008, 23:38:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Eutifiev_EMI,

Mantuitorul ne-a spus: ,, Eu sunt CALEA, ADEVARUL si VIATA."

Sa privim cu drag chipul lui Iisus si sa-L rugam sa ne scoata in cale indrumarile de care avem nevoie pentru a pune inceput bun vietii duhovnicesti. La inceputul vietii duhovnicesti, avem nevoie de lapte ca si copiii. Daca dorim cu adevarat sa aflam ADEVARUL, Il vom afla.

Exista niste istorioare duhovnicesti scrise pentru copii, dar care sunt pline de intelepciune si de adevar. Le-am citit cu multa placere si le recomand. Apoi n-ar strica sa citim vietile Sfintilor Parinti din vechime, de pe vremea cand nu se punea problema daca esti ortodox, catolic sau protestant. Acea credinta arzatoare, jertfelnica, aducatoare de Duh Sfant este un prim indiciu al ADEVARULUI in Care vietuiau.

Sa-l slavim pe Dumnezeu pentru minunile pe care le-a facut prin cei care au facut voia Sa. Sa-I cerem si noi cele de folos pentru suflet si trup. Iar crestinului nu-i este nimic mai de folos decat dobandirea Duhului Sfant. Sa invatam de la Sfintii Parinti credinta, nadejdea si dragostea, sa deprindem smerenia, sa uram cu adevarat pacatul.
Apoi sa ne rugam staruitor sa nu cadem in vreo ispita cu atatea credinte care de care mai distantate de credinta marilor sfinti.

Daca acum ar trebui sa aleg, m-as interesa care credinta ma invata mai bine sa lupt cu pacatul, stiind ca pacatul este dusmanul mantuirii noastre. As verifica daca nu s-au strecurat pacate chiar si in dogma respectivei credinte. As citi informatii despre LUMINA SFINTEI INVIERI. M-as interesa apoi din ce cauza s-a produs prima scindare in Biserica lui Hristos.

N-as accepta invataturi straine de cele in care au trait Sfintii Parinti. Daca am ales Ortodoxia, ei bine, numai dogma nu ne poate mantui. Ortodoxia este lovita cu putere din exterior si chiar si din interior, de aceea as cauta un calugar fara prea mare faima lumeasca, dar care sa traiasca in smerenia si in invataturile Sfintilor Parinti.

Mi-as scrie pe hartie pacatele mari si mici dupa un indreptar de spovedanie, le-as marturisi duhovnicului si l-as ruga sa ma ajute sa pun in practica cele citite. Despre post si rugaciune as vorbi cu duhovnicul, dar as citi si sfaturi ale Sfintilor Parinti, ca nu cumva sa ma apuc sa cartesc, ori sa gresesc in alt fel. Exista riscul de a cauta o credinta mai permisiva atunci cand vedem ca drumul spre mantuire e presarat si cu ispite. M-as feri de mandrie.

M-as ruga sa pot sa-mi vad pacatele proprii, ca sa le pot marturisi si ca sa le pot evita. As continua sa citesc carti scrise de sfinti, ca sa-mi pot atinge scopul, si ca sa ma apar de orice fel de ispite. La inceput, din Noul Testament n-as citi mai mult de un capitol pe zi, ca sa pot sa ma gandesc la cele citite. L-as ruga pe duhovnic sa-mi explice ceea ce nu inteleg.

Doamne ajuta sa ne transformam duhovniceste, astfel incat sa incepem sa ne abtinem de la pacat pentru a nu-L mai supara pe Dumnezeu. Si sa incepem sa-l iubim si pe aproapele nostru. Asta ar inseamna ca am incepe sa vietuim in ADEVAR. Amin!

Reply With Quote