Subiect: Postul negru
View Single Post
  #634  
Vechi 17.06.2021, 12:14:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!

Postul se face la grijile lumii pentru ca sa vrei sa ai viata vesnica si pe Hristos-Cuvantul viu si liber.
Acum am inteles ce a vrut sa zica @gpalama. Total gresit ce ai zis. Postul negru se tine exact cum a spus duhovnicul meu, preot ortodox, si este general data informatia de Biserica Ortodoxa (ce am scris sus), exact cuvant cu cuvant. Nimeni nu poate sa rastalmaceasca cuvintele unui duhovnic intelept care a iesit la pensie si inca slujeste o bucata de perioada!!! Eu doar transmit mesaje mai departe. In general de aia am intrat pe forum ca multi fac contraziceri aici fata de ce imi zice duhovnicul, si revin cu corecturi (mai putin despre politica, acolo am parerile mele)!

Postul negru e pentru multe lucruri: incercari/obstacole in viata, impotriva la farmece/blesteme, lupta impotriva desfranarii (facute deja) pentru iertare, lupta impotriva gandurilor/faptelor necurate, curatie sufleteasca, smerenie...etc!
Preotii si duhovnicii zilelor noastre au usurat galeata de dus si te pune sa duci o canita cu apa vie.

Nu am spus gresit ce am spus ci ceea ce am spus este Hristos-Cuvantul, El este Calea si Ortodoxia... restul sunt slujitorii Lui.

Tu cand zici ca ai inteles ce a zis @gpalama, defapt ai crezut in minciunile lui si ai pus botul la barfa si la superstitii crezand ca e adevarat ce minte el, ca cica nu-s ortodox si ca gresesc. Practic a intrat in tine duhul rau al necredintei lui si al necredintei celor din ortodoxie in Cele 7Tr.Ap care nu vor sa asculte de Hristos-Cuvantul care sufla prin Cele 7 Tr.Ap.

Constat ca te-a luat lupul imbracat in haina ortodoxa si ai aruncat impreuna cu el vina necredintei voastre asupra mea, pentru ca te-am invatat cum se tine cu adevarat o zi de post negru ortodox: de la apusul soarelui pana la rasaritul soarelui, nu dupa ceas ci dupa HAR si intre apus si rasarit ziua intreaga de post negru, in care ai dezlagare doar la apa sfintita si la anafura sau la sfanta cuminecatura!

Nu eu te pacalesc ci preotii si duhovnicii tai care de frica sa nu-si piarda clientii te pun sa cari in loc de o galeata cu apa vie abea un degetar...

Sigur ca-ti convine sa ti jumate de ora si apoi sa te lauzi de parca ai tinut 40 de zile de post negru. Ei vezi, putoarea duhovniceasca va uneste si aruncati vina pe Hrisos-Cuvantul sa pe mine care nu va mint ci-mi fac datoria de a va marturisi!

Acum ai inteles?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.06.2021 at 12:47:41.
Reply With Quote