View Single Post
  #1716  
Vechi 19.06.2021, 19:51:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Duhul Sfânt poate lucra Č™i prin icoane, veČ™minte, dar nu poate fi obligat de om să lucreze prin ele, sunt milioane de icoane în toată lumea, unele în custodia celor care nu au eclesiologie patristică, ex monofiziČ›i, copČ›i.

Urmând firul cronologic, oamenii ar trebui să se vindece atingând veČ™mintele episcopilor(urmaČ™ii apostolilor) cât timp ei sunt în slujire, vindecări care nu se mai întâmplă cu aceeaČ™i frecvenČ›ă din Biblie când Apostolii vesteau Evanghelia.
Ai dreptate, ce am intalnit recent... nu stiu de ce acum protestantii de orice fel in general, cauta pe orice tip de retea social media sa promoveze chestia asta ca uite Doamne, icoanele sunt idoli si ca noi ortodoxii suntem "demonizati" ca ajungem in Iad ca ne inchinam la Sfinti, la icoane, la Maica Domnului etc.... vorbe grele si urate din partea lor gen. Adica na luam spre exemplu TikTok, care e retea de divertisment....au ajuns pana si aici sa promoveze chestii de genu ca icoanele sunt idoli, ca noi ardem in Iad etc... la niste copii sincer, sau promoveaza Apocalipsa cu Trambitele tot pe TikTok.... m-au enervat ca uneori cand am pauze mai dau un scroll pe TikTok (mai rar) si vad asemenea aberatii din partea sectantilor/protestantilor.

Si oricat ai vrea sa le explici adevarul calm, sa intri in discutie cu ei, tot nu inteleg. Uneori ei par habotnici asa, si daca incerci sa le explici ceva se iau in gura cu tine si iti sterg comentariile (ca le e rusine de adevar eu stiu).

Idolii sunt: zei, statui, banul (iubitorii de arginti), celebritatile, faima, femeia/barbat in cazul desfraului (cel/cea care cauta desfrau pentru o anumita/e persoana/e) , si lucrurile pe care oamenilor le plac si idolatrizeaza. Deci, icoanele din Bisericile Ortodoxe nu sunt idoli! Cum ati spus domnu Iorest, poate lucra Harul Duhului Sfant prin ele.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 19.06.2021 at 19:53:06.
Reply With Quote