View Single Post
  #1718  
Vechi 19.06.2021, 23:30:31
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută, eu sunt mai mic ca tine la vârstă dacă te-ai născut în 91 cum ai pus în nick, deci nu e mare distanČ›ă între noi, nu văd dc m-as domni.
Doamne ajuta, ooo nu stiam. Mereu am impresia ca eu sunt cel mai mic de aici si ca restu sunteti mai mari :))) . Da sunt in 91 exact cum scrie acolo.

A da am inteles ce ai zis.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pierdere de timp să vorbeČ™ti cu alČ›ii care repetă ca o placă zgâriată aceleaČ™i lucruri, ei tot acolo o să fie Č™i peste 10 ani dacă nu se întâmplă o schimbare lăuntrică, mai bine vorbeČ™ti într-un cerc de cateheză cu un preot Č™i alČ›i enoriaČ™i sau aici cu fraČ›ii tăi, te mai superi, te mai împaci, dar poate mai înveČ›i sau actualizezi/clarifici câte ceva.

Poate fi un semn de disperare să încerci să atragi de pe tik-tok, înseamnă că reČ›eta clasică nu mai merge, sau poate fi exces să nu te mulČ›umeČ™ti cu ce-Č›i vine în adunări să vrei mai mult Č™i mai mult ca lacomul, sau considerentul e că pe tik-tok unii nu au discernământ Č™i îi poČ›i păcăli uČ™or, oricare ar fi sper să nu văd Č™i preoČ›i cu cont de tik-tok, adică nu e nevoie să infantilizăm mesajul Bisericii.

Oricum cine stă pe tik-tok vrea relaxare Č™i distracČ›ie, nu hule Č™i alte bătăi de cap, probabil că-Č™i iau skip.
Da de acord...adica sunt unele persoane care in viata reala sunt refuzate si nu se pot exprima, si isi dau frustrarea pe internet, pe social media, TikTok ca au libertate de exprimare gen, sa promovezi si alte chestii etc, si poate de asta reactioneaza asa.

Dar acum dau un exemplu bun: m-a impresionat un baiat mai mic, de-o varsta cam de inceput de facultate (sau sfarsit de liceu asa mi se parea) pe TikTok (nu ii dau numele), care este neo-protestant, asa maturitate nu am mai intalnit vreodata. El transmite numai mesaje de iubire intre semeni, Dumnezeu, asculta si ajuta lumea, daca cineva e in depresie intervine, e cu muzica, vorbeste frumos cu lumea in general. Nu se ia de nimeni de credinta lui, nu se ia de Ortodoxi, nu se ia de icoanele noastre, nu promoveaza apocalipsa etc... Si m-am mirat, prima oara am crezut wow, uite chiar exista crestini in Biserica noastra Ortodoxi tineri care promoveaza asa ceva pe net. Dupa aia aflu mai incolo in alte filmari ca nu e Ortodox, dar el e de fapt neo-protestant, dar chiar nu pasa asta, conta genu de om care e! (Din uscaciuni exista si, copaci verzi ).

P.S: Da pai eu in general pe TikTok nu urmaresc astea, stau si urmaresc artisti muzicali, muzica, antrenori de sala, subiecte de nutritie, fitness, educatie financiara (de la care inveti cate ceva), si chestii caterinca din cand in cand! Dar mai apar niste "specialitati" din lotul national "crestinesc" pe alte valuri, din cand in cand :)))). O sa ma abtin de acum incolo sa nu ii mai bag in seama!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote