View Single Post
Vechi 22.06.2021, 13:04:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cel putin se zbate sa se gaseasca pe sine. Ceea ce e de apreciat.
Înainte să plece în Athos a și denigrat puțin călugăria românească că seamănă cu o profeție în care călugării vor fi ca mirenii:

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu se mai dorește un trai modest, decent spre sărac, dezlipiți de cele materiale, primesc mobilarea stăreției și chiliilor ca la o pensiune, devenind parcă hoteluri pentru cei afierosiți Domnului și pentru pelerini, nu un loc de nevoință și asceză.

Iar sfintele Agape, devin mese de restaurant, cu delicatesuri, cu 3 feluri de mâncare sau mai multe, cu tot cu prăjituri chiar și 5 feluri de mâncare, mai ales când e sărbătoare, mesele mustesc de belșug material, iar celor prezenți, li se pare un lucru normal, când alții sunt la limita subzistenței sau mor de foame chiar în județul mănăstirii. Stareții ies des din mănăstiri, adesea nu spun nimic obștii unde se duc, pentru că nu consideră normal să se justifice înaintea unui frate, de exemplu, sau a unui pelerin și adesea fără să ia pe nimeni cu ei, și se permite oricărei femei să intre în mănăstire cu orice haină.

Din acest motiv, aleg Sfântul Munte Athos, pentru afierosirea mea Domnului, că în România, ne apropiem tot mai mult de proroocia Sfântului Nil: "Pustnicii vor trăi ca monahii, monahii vor trăi ca mirenii, iar mirenii vor trăii ca dracii". Să nu fie. Doamne miluiește.

Din păcate ne-au rămas gogomănii de ale lui într-un subiect extrem de important - călugăria, e inadmisibil ca acest thread să fie printre cel mai citit din toate timpurile de pe forum, cine citește aici dacă crede că tot ce a scris el e normă bisericească, cade în ispită mai ales că nici el nu respectă din ce a scris.

Am recitit, de data asta fiecare subpunct și m-am luat cu mâinile de cap.

Un exemplu de gogomănie de la domn profesor, un fel de profu online aici :

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

46 - Un subiect foarte actual, pentru creștinismul în modernism ce îl trăim (și post-modernism), tot mai puține fete și băieți se păstrează în feciorie (virginitate) până la căsătorie, iar cele care spun că sunt în feciorie, dacă li se cere să meargă să confirme asta la un medic ginecolog, care eliberează la cerere un certificat de virginitate, nu acceptă, sau spun că doar la ginecologul familiei vor să meargă, f0iindcă cu acel ginecolog pot să vorbească de dinainte, în prealabil pentru ca dorința lor să fie aranjată după voia lor.
Sau motivând că băieții, cum pot dovedi fecioria lor? Pot face un jurământ foarte aspru, pe Sfânta Scriptură, pe Sfânta Cruce, pe Dumnezeu, ca în sala de judecată, ca la terminarea facultății de Teologie, ca în armată. E jurământ dăruit odată în viață, femeii cu care vor să-și unească drumul spre mântuire, în Taina Căsătoriei. Dar asta să nu fie ca o justificare a căderii ei din feciorie.
Din câte știu eu Biserica nu cere certificate de virginitate nimănui și ar fi o intruziune brutală dacă ar face-o, se bazează doar pe cuvântul dat, știu că există impediment la cununia viitorului preot să fie toți feciorelnici, dar nu se intră cu bocancii, cerința unui certificat ginecologic e o chestie inchizitorială.

La viitorii miri din păcate mulți cad înainte de căsătorie, pentru că nunta are loc la vârste avansate spre 30 de ani și chiar spre 40 de ani nu mai e la 20 de ani, de aceea e greu să găsim preoți buni, e greu să mai găsești pe cineva curat spre 40 de ani când se căsătorește.

Cât privește jurământul tinerilor că sunt feciorelnici, cine suntem noi să stabilim jurăminte în plus, Biblia spune ce e da, da ce e nu, nu, e clar că un tânăr chiar și de ar fi feciorelnic cu trupul tot nu s-ar putea jura că e deoarece fecioria e și minte și inimă, deci s-ar primejdui după un astfel de jurământ.

Iar cei care se jură cu teologia practic se angajează toată viața să slujească Biserica chiar dacă poate drumurile lor profesionale vor fi în alte meserii și ocupații, când nu sunt plătiți de Biserică.

Last edited by Iorest; 22.06.2021 at 19:00:44.
Reply With Quote