View Single Post
  #517  
Vechi 05.10.2011, 20:36:43
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ia piatra ponce neamuleeee.....

Poate va mai aminti de bastinasii mult prea bronzati de razele soarelui care pe vremea Impuscatului(mai nou regretatului)colindau plajele si vindeau piatra ponce nordicelor venite pe litoralul romanesc pentru..regasirea tineretii,ca sa fac pe inocentul.Ce timpuri :) Insa saracii Sangerica,Mercedesa si Tranzistor nici nu banuiau ce comoara a stiintei se ascunde in banala piatra dar cu proprietati neasteptate.Citit mai jos si va minunati,din piatra ponce s-a nascut expresia ,,gandesc deci exist".

,,Roca poroasă cunoscută sub numele de piatră ponce ar fi putut contribui la apariția primelor forme de viață, sugerează o ipoteză nouă asupra originii vieții.Într-un studiu publicat în revista Astrobiology, o echipă de cercetători de la Universitatea Oxford, Marea Britanie, și Universitatea Western Australia a emis teoria că roca respectivă posedă câteva proprietăți remarcabile, ce ar fi putut juca un rol esențial în apariția vieții.Inițial substrat al unor reacții chimice și procese fizice complexe, posibile datorită structurii ei poroase, roca ar fi putut deveni apoi habitatul celor mai vechi populații de microorganisme.

Cercetătorii au testat în laborator capacitatea pietrei ponce de a adsorbi compușii organici din apă, de a forma catalizatori și substanțe noi prin mecanisme ce simulau nivelurile de temperatură, radiații ultraviolete și alte condiții care existau pe Pământ în epoca în care au apărut primii polimeri oganici și apoi primele microorganisme.Pentru confirmarea ipotezei, e necesară găsirea unor dovezi paleontologice - fosile de microorganisme păstrate în piatră ponce sau urme ale prezenței unor compuși organici formați în perioada prebiotică (înainte de apariția primelor forme de viață)."

Adica am piatra si ideea (a nu se intelege ca mi-am tras una-n cap cu piatra ca sa imi vina ideea asta desi nu este exclus).Acum mai imi trebuie si dovada,adica simpaticul microorganism care sa isi scoata capsorul din piatra,cu limba scoasa,si sa ne spuna: I'll be back :) Si eu care mereu am simpatizat cu Predator :) cand puteam sa-l dilesc virtual,online games,pe plicticosu de alien cu o simpla piatra ponce..si o prastie a imaginatiei :)