View Single Post
  #4  
Vechi 27.03.2014, 10:24:24
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Alin ti-a dat un raspuns f.bun.

As mai adauga un Parinte, care este presedintele Crucii Albastre-centrul care se ocupa cu alcoolicii. Daca doriti sa scape de bautura trebuie sa ii aratati in ce hal a ajuns. Nu sa ii spuneti, sa ii aratati. Asta daca va pasa de el cu advevarat. Daca vomita si lesina in voma, acolo sa il lasati. Daca face urat sau devine mai violent cand bea, sa il filmati si sa ii aratati. Sa il duceti de mana la clinica. Pana nu vb. fata in fata cu cei care se ocupa de alcoolici, nu cred ca articolele de pe net ar avea efect.

Dansul este dependent de alcool, iar dvs. sunteti co-dependenta de el, caci astfel v-ati fi luat talpasita de mult timp. Dvs. nu vreti un sot si un tata bun ptr. copii? Evident ca un alcoolic si un fumator nu poate oferi asta pana nu se vindeca. Un drac nu poate fi un tata bun, sub nicio forma. Sper ca nu va bazati pe ideea prosteasca ca eu pot sa il schimb si sa il vindec. Asa fac multe. Iau de sot si de tata un barbat care vb ginecologic, bea, fumeaza si dupa ani se plang ca e jale cu ei. Cum iti asterni asa dormi.

Alcoolismul este o boala, atat sufleteasca cat si psihica si fizica. Are nevoie de terapie si consiliere, nu de dadaca. Nu stiu daca toti alcoolicii ajung sa fie violenti, dar in multe cazuri asa se intampla. Poate aveti in orasul dvs. asociatii gen Crucea Albastra. Mergeti dvs, intai si vb cu ei si poate puteti sa il lua si pe el dupa. Dar nu stiu daca merita sa pierdeti timpul.

Si fumatul este o mare problema. Nu afecteaza doar plamanii, inima etc. Afecteaza si creierul, exact ca si alcoolul si drogurile. Poate ati vazut cum reactioneaza un fumator inrait cand nu are tigari ptr. cateva ore. Plus ca nu e sanatos ca un tata sau o mama sa respire in fata bebelusilor, caci acestia sunt f.sensibili si pot avea probleme din cauza asta. Nu este recomandat nici macar sa doarma in camera cu un fumator.

http://www.dependenta.org/

Cine sunt ”co-dependenții”?

Co-dependenții sunt persoane din apropierea dependenților care suporta consecințele consumului și care contribuie involuntar la stabilizarea bolii. Comportament co-dependent pot manifesta colegii și șefii de la serviciu, mama și tatăl, soțiile sau soții, prietenii și frații și chiar proprii copii. Astfel de comportamente tipice ale co-dependenților sunt acelea de a prelua responsabilitatea pentru cel dependent, de a scuza comportamentul său, de a-l scuti de anumite dificultăți, de a încerca să controleze comportamentul dependentului căutând rezervele de băutură sau droguri, ferindu-l de alcool, încercând să-i dovedească minciunile, controlându-i banii și în cele din urmă devenind ei înșiși nesinceri față de cel dependent, de sine și de alte persoane în ce privește realitățile dependenței și sentimentele legate de ea.
Reply With Quote