View Single Post
  #6  
Vechi 27.03.2014, 11:07:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca nu poate scapa de unul singur de patima alcoolului, sa mearga la dezalcoolizare, sa mearga la terapie, sa-si caute un duhovnic de care sa se tina pana se ridica din patimi.
Nu știu dacă există alcoolic să fi scăpat singur din patima asta. Problema lor este în primul rând slăbirea până la anihilare a voinței. Prin urmare, singura soluție este să împrumute voința altcuiva care să-l ajute, să facă ascultare desăvârșită, cu alte cuvinte, supunându-se unui program de dezalcoolizare. Nu trebuie să se lupte, căci nu are putere; trebuie să se supună unei voințe sănătoase, care poate fi și a soției.

Din câte am înțeles e de mult ajutor să meargă la Alcoolicii Anonimi de la spitalul 9 (în București). Dacă nu el, poate chiar tu, pentru început, ca să vezi ce se poate face, cum au trecut alții prin astfel de probleme.
Mai este cel puțin un topic în care a fost abordată problema asta chiar cu profesionalism, după părerea mea.

În orice caz, a ține la cineva și a-ți păsa de el, a nu vrea cu orice chip să te salvezi pe tine lăsându-l pe el să se piardă nu înseamnă a fi dependent de el. Nu poți să iubești fără să riști, uneori chiar viața, dacă nu chiar mântuirea. Însă riscul este inerent vieții creștinului, pentru că viața înseamnă luptă dramatică pentru mântuire, a cărei biruință o vom cunoaște doar când se va încheia. Nu ai cum să pierzi în această luptă dacă te ții aproape de Hristos. A se părăsi păcatul, nu omul. Prăbușirea lui e și prăbușirea ta. Omul are nevoie de ajutor, căci e căzut între tâlhari, chiar dacă nevăzuți.
Cred că soția trebuie să aibă hotărârea și energia pe care el nu o poate avea. Trebuie să fii categorică nu în a-i interzice să mai bea (căci nu poate, chiar dacă promite), ci în a-i cere să meargă la tratament, să se lase ajutat.

Nu în ultimul rând (ba chiar din contră), trebuie căutat ajutorul lui Dumnezeu, căci fără harul lui nu putem nimic. Mergeți cât mai des la spovedanie (bineînțeles, dacă acceptă) și la slujbele Bisericii, îndeosebi la Sf. Maslu. Încet, încet, vindecându-vă împreună, sper că veți ajunge și să vă cununați.
Este drum lung și greu, însă vindecarea este posibilă. Nu vă veți îneca împreună atâta vreme cât fie și doar unul dintre voi nu se va desprinde de mâna întinsă a lui Hristos.

Last edited by CristianR; 27.03.2014 at 11:45:52.
Reply With Quote