View Single Post
  #6  
Vechi 29.01.2010, 23:06:22
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Eu cred ca oricum nu vom putea intelege noi, pacatosii, talcul Sfintelor Scripturi, pentru ca sunt lucruri care cred ca se dezvaluie din dar, celor curati cu inima, ori trebuie sa recunoastem fata de noi insine ca nu suntem noi aceia.
Din cauza asta, nepricepand eu mare lucru, merg "pe mana" Sfintilor, chiar daca nici talcuirile lor nu le inteleg - din nou, zic ca asta nu e vina lor, ci handicapul meu - si sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa ma zdruncin din increderea asta si sa incep vreodata a zice ca am inteles, ca ar insemna ca imi da pinteni mandria de nu-i adevarat :)

Insiruirile de nume din vechiul testament, obositoare cum sunt, eu le vad importante pentru ca arata continuitatea poporului evreu, ba mai mult, genealogia laturii omenesti a lui Iisus Christos (cele 3 ori cate 14 generatii pana la Nasterea Sa).

Nu cred ca neintelegerea Scripturilor ar trebui sa fie un impediment pe calea credintei sau un motiv pentru a "sari peste" ceva, pentru ca oricum, niciodata, in vecii vecilor, nu vom ajunge sa intelegem pe deplin si sa ni Se explice Dumnezeu, chiar partasi cu El la ospat fiind, adancurile intelepciunii Sale vor fi inepuizabile. Si sunt o multime de oameni care se vor fi mantuit si analfabeti fiind, si slabi de minte, care nu vor fi patruns aceste taine in decursul vietii si totusi au crezut in cele pe care nu aveau cum sa le inteleaga rational.
Reply With Quote