View Single Post
  #8  
Vechi 10.02.2011, 12:27:58
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cred ca este bine, draga Zaharia, sa desparetim functiile de teolog si calugar. Ar trebui mai degraba sa ne straduim sa le unim.
Sigur, sunt tot numai vorbe..
excelent zis...si nu numai ca orice calugar ar trebui sa fie si teolog si ca orice teolog ar trebui sa fie si calugar(in sensul infrangerii de sine).....dar orice mirean ar trebui sa fie si teolog si calugar....nu mai stiu cine spunea "calugar este acela care isi taie voia proprie cel mai mult".

cat despre "sunt numai vorbe", parerea mea este sa nu dispretuim vorbele...citeam de curand un text sociologic care, fara sa intentioneze asta, reusea sa fie foarte duhovnicesc :)...textul era urmatorul :

"Mesajul apare ca intermediar între realitatea pe care o descrie și imaginea acestei realități, căpătînd astfel funcția de reprezentare simbolică a realității. Modelele semiotice acordă o importanță sporită mesajelor, formulate cu ajutorul limbajului, care devine autonom în raport cu realitatea. Cuvintele nu doar reflectă realitatea dar o și creează"

de aia spune Hristos ca vom da socoteala pt fiecare cuvant...deci cum spuneai tu despre cunoastere, ca daca te limitezi la ea e nasol, dar asa nu inseamna ca nu e necesara, asa si cu vorbele :D
Reply With Quote