Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #161  
Vechi 13.06.2016, 06:51:28
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator Vezi mesajul
Daca ai chemare pentru calugarie atunci urmeaza-o si pregatirea pentru a deveni calugar se va face chair in cadrul manastirii prin trecerea celor trei trepte ( rasoforiam schima mica si schima mare). Ce rost are aceasta etapa intermediara cand oricum nu poti sa reproduci in lume un mediu manastiresc ca sa stii daca te adaptezi la el. Iar in manstire incercarea cea mare nu este postul, sugaciunea, castitatea (cele pe care le poti face in lume cu succes) ci mai ales ascultarea si rabdarea celorlalti. Adica chiar daca poti sa zicem trai in lume ca si un calugar (si o faci pentru o luna, un an) asta nu te face cu nimic mai pregatit pentru manastire.
mai e un amanunt pe care nu l-ai observat sau de care nu ai auzit:

exista suflete mai sensibile care se gândesc la ceilati (adica la calugari): daca ma duc eu in manastire si ii smintesc cu purtarea mea pe calugari? nu mai bine duc o vreme viata de calugar (calugarita) in lume si ma pregatesc pt calugarie de aici si apoi când ma duc acolo nu mai smintesc pe nimeni?

spre exemplu eu stiu pe cineva care a inceput sa arda de dorul dupa Dumnezeu pe la 50 de ani, n-a avut parinti religiosi si l-a descoperit pe Hristos f tarziu când avea si tot felul de neputinte datorate varstei si nu vroia sa fie o povara pe acolo asa ca o vreme a cochetat cu aceasta calugarie alba ca o pregatire pt calugarie

apoi dupa cativa ani s-a dus la manastire (atunci când s-a considerat suficient de pregatit)

mai stiu pe cineva care pe la 35 de ani s-a imbolnavit grav si când medicii i-au zis ca nu mai au ce sa-i faca a ajuns la biserica unde s-a vindecat si asa l-a cunoscut pe Hristos

de atunci duce o viata de calugarie alba ca nu stiu cum s-o numesc altfel, acum are aproape 50 de ani dar nu s-a calugarit ca avea o fata pe care nu putea s-o lase pana nu e la casa ei

si stiu ca se gandea la calugarie inca de acum vreo 5-6 ani dar inca nu s-a calugarit

probabil ca se va calugari at când va scapa de obligatii

cred ca aceasta calugarie alba e o stare intermediara intre lumesc si calugarie pana respectivul isi rezolva toate problemele din lume

ca te gandesti ca nu e bine nici sa te duci la Hristos cu mana goala (in ce priveste faptele), nu-ti lasi copilul la vecini si te duci sa te calugaresti, nu-ti lasi nevasta ca nu-ti mai place si te duci la calugarie ci iti vezi de ce ai acolo in lume pana ti se incheie obligatiile

intelept spunea Sf Petru ca asa cum te gaseste Hristos asa sa ramai adica daca esti sot ramai sot, daca esti singur nu te mai casatori

deci daca ai obligatii normal ca le vei duce la capat ca asa e crestineste (nu cred ca Hristos ar face altfel) si atunci esti blocat in aceasta stare intermediara pe care cineva a numit-o calugarie alba.

singura problema ar fi ca daca te gaseste moartea in aceasta stare nu stii daca te mantuiesti dar pana la urma depinde de cum ti-e sufletul inaintea mortii, nu neaparat daca te-ai calugarit, ca doar sunt atatia calugari care nu se mântuiesc (ne spun Sfintii Parinti) asa ca... noi sa facem ce putem si Dumnezeu are cantarul.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote