Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #655  
Vechi 05.09.2017, 16:26:09
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand aud cearta asta ca noi suntem mai mistici, sau ca noi suntem mai smecheri, imi aduc aminte de Sf. Marcu din Efes, care s-a dus cu cea mai mare placere la Sinodul din Florenta, si a fost de o reverenta fata de Papa de ar face jumatate din blogurile ultra-ortodoxe sa il condamne ca eretic si ecumenist vandut.

Si unul dintre motivele pentru care Sinodul a esuat(pe langa faptul ca a fost o treaba la repezeala, mai mult facuta de frica turcilor, ca nu a fost primit in Est, astfel neintrand in vigoare canonic, si ca Papa Eugen al IVlea l-a intampinat pe Patriarhul Ecumenic literalmente spunandu-i sa se puna in genunchi si sa ii pupe talpile) a fost ca dominicanii(parca) au transformat sesiunile conciliare intr-un concurs cu palamitii, de care e mai tare in dezbateri de logica.

L-au enervat atat de mult pe sfant cu intrebarile la misto cu privire la energiile divine, desi ii avertizase in repetate randuri sa inceteze, ca a refuzat sa mai vorbeasca la pupitru, provocand "tacerea ce a inconjurat lumea".

Si iata ca tacerea aia intre Est si Vest dainuieste 500 de ani mai tarziu.
Ma rog, mai mormaim din cand in cand ca ar fii bine iar impreuna, dar in rest greieri.

p.s. cautarea de harta a dominicanilor alora e un motiv masiv pentru imaginea moderna de "ortodocsii cei ultra-mistici, si catolicii cei scolastici si rationalisti pana in panzele albe", ca geniile alea au "demonstrat logic" subordonalismul trinitarian din greseala, si au tinut-o sus si tare cand s-au trezit in rahat, ca de, doar nu puteau sa piarda in fata calugarilor aia din Rasarit, care nici nu erau instruiti in terminologia scolastica, noobii.

Si dupa aia, rasaritenii s-au dezis de teologia catolica, ca aia se pare ca ar sustine orice erezie, daca e demonstrabila logic, si la fel si poporul din Constantinopol de barbarii aia de latini, ca sunt niste tarani cocliti, si miros ciudat.

Si din orgolii d-astea cretine stam separati de 1000 de ani, si ne scuipam pe forumuri in Anul Domnului 2017.
Excelent, ca de obicei, P&C. Exista o sursa obiectiva care sa cuprinda toate discutiile din sesiunile sinodului? Da, stiu, e damblaua mea veche si noua cu obiectivitatea confesionala, cit mai aproape de 100%; nu ai ce-mi face. :) Multumesc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote