View Single Post
  #27  
Vechi 15.04.2019, 23:18:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Jhonny mi-am adus aminte că tu ai găsit ceva noutăți despre Ministerul Singurătății din Marea Britanie, se pare că în Germania a crescut numărul celor care mor neștiuți de nimeni.

Citez dintr-un articol Deutsche Welle, Morții Solitari ai Germaniei (https://www.dw.com/ro/morții-so...iei/a-46524698 ):

„În ultimii ani a crescut numărul înmormântărilor fără rude, prieteni sau colegi în Germania.
"Sunt șocată că adesea nici măcar vecinii nu observă nimic sau rămân indiferenți. Există tot mai mulți oameni care dispar, pur și simplu, din societatea noastră, fără ca acest lucru să intereseze pe cineva. Nu numai moartea lor trece neobservată, ci și viața pe care au dus-o",
Un alt proiect inițiat de Zuzanna Hanussek e o cafenea gratuită, unde persoanele sărace, care nu își permit să iasă într-un local obișnuit, se pot întâlni de două ori pe săptămână: "Știu că nu poți să salvezi lumea cu așa ceva, dar e o încercare de a-i ajuta pe oameni să nu se mai simtă izolați."


Deci iată că și nemții[ folosesc ideea unei Cafenele ca un Prilej de întrunire și socializare.

De asemenea programul la Cafeneaua ortodoxă ar putea fi ajustat astfel încât să cuprindă pastoral toate vârstele, nu doar tinerii, ci și oamenii de vârstă mijlocie și bătrânii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.04.2019 at 23:36:46.
Reply With Quote