View Single Post
  #524  
Vechi 20.07.2017, 22:27:35
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul













Pai nici eu n-am spus ca realitatea e in totalitate materiala.
Mai grav decat faptul ca esti adept al materialismului e ca nici macar nu esti constient de asta.Sau poate esti si faci doar un trolling ieftin?Uite ce poti sa debitezi:

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Polinoamele alea sunt lucruri reale, nu fabulatii precum sfanta lumina de la Ierusalim.



Aceeasi poezie. Intrebarea care trebuie pusa e urmatoarea: ele exista sau nu? Eu inteleg prin real tot ceea ce exista, fie obiect, fie relatie ce caracterizeaza structura realitatii. De exemplu culoarea rosie e reala, chiar daca nu exista rosul ca obiect. Timpul si spatiul sunt reale, chiar daca ele nu sunt obiecte. Sunetele sunt reale, chiar daca ele nu sunt obiecte. Emotiile sunt si ele reale si chiar religia e reala, desi obiectul ei probabil e o simpla fabulatie. Spuneti-mi, religia e ceva concret sau abstract? De ce spun asta: pentru ca termenii material si ideal cu care dumneavoastra operati nu va ajuta sa pricepeti mai bine realitatea.
Am sa-ti explic ca la clasa a 5-a.
Religiile, limbile straine, culorile,numerele si polinoamele sunt notiuni abstracte, nu notiuni concrete.Ele nu sunt forme de existența
Pt tine singura forma de existenta este materia.Tu chiar nu stiai ca esti materialist si afli acum sau te prefaci?Problema nu e daca relatiile dintre obiecte sau caracteristici ale obiectelor (culoarea rosie de exemplu) sunt sau nu reale ci daca aceste relatii si caracteristici sunt sau nu forme de existenta?-Evident ca nu, din moment ce nu sunt notiuni concrete ci abstracte.
Iar problema fundamentala a filosofiei este relatia dintre materie si spirit, vazute ca 2 forme de existenta.Deci eu operez cu termeni de materie si spirit, nu de materie si ideal cum probabil ai vazut tu pe wikipedia neomarxista.
Din moment ce negi existenta spiritului, te numesti materialist.Si inca unul de tip neomarxist din moment ce urasti crestinismul dar admiri islamul.
Atat timp cat imi dai polinoamele si culoarea rosie si alte notiuni abstracte drept exemple de forme de existenta ca sa ma convingi ca nu esti materialist, problema fundamentala in ce te priveste e daca tu esti troll sau habar nu ai pe ce lume traiesti?Tu stii mai bine.
Reply With Quote