View Single Post
  #12  
Vechi 20.06.2018, 19:47:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cum să fie fotbalul păcat? Poate te referi la pariurile sportive.
Nu neapărat o disciplină sportivă e păcat, cât idolatria din jurul ei, risipa de bani, deturnarea de fonduri în numele fotbalului cum se întâmplă în Liga 1 cu câteva comune și municipii care în loc să investească în dezvoltare risipesc, blaturi, arbitraje aranjate, isteria huliganică.

Abia ieri am citit un interviu al baschetbalistului Ghiță Mureșan în care spunea am avut o educație creștină din copilărie, de aceea n-am avut niciodată idoli în sport, pentru alții Hagi, Maradona sunt idoli.

Se aruncă sume nesimțite în fotbal, 3 miliarde de euro s-ar vehicula în Anglia în Premier League, asta în timp ce sunt oameni care mor de foame chiar în țări arabe de unde sunt finanțatorii.

Oameni din toate culturile care își aduc aminte de Biserică doar când joacă o națională, atunci fac coadă în Biserică cu rugăciuni care au cam valoarea celor care-și freacă biletul de lotto de icoane și de raclă să câștige.

Iar în teren fotbaliștii se înjură, se scuipă, își rup picioarele, își dau coate de-și sparg piramida nazală ( Chivu a avut nasul avariat grav de 2 ori) oare ce treabă are Dumnezeu cu niște mase înfierbântate și cu tot fenomenul profund neloial față de sportivitate ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote