View Single Post
  #14  
Vechi 20.06.2018, 20:55:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ma gandesc la niscaiva linsari ortodoxe, prin constantinopole, prin antiohia, bande de calugari dezlantuiti, orbiri de fii, de neveste, de frati si surori, arderi pe rug, taieri de membre si de limba, etc. toate in numele lui Dumnezeu. parca o talpa pe tibie pusa in numele fotbalului nu mai conteaza atat de mult, nu?
Da umblă bande de călugări dezlănțuiți pe toate drumurile, se mai bat și în păduri diferite grupări călugărești.


Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pe de alta parte fotbalul este un sport de echipa, niciodata o echipa de egoisti nu a avut si nu va avea succes. faceti o confuzie voita, mereu aceasta rautate pe care nu vreau s-o inteleg, vorbiti despre idolatrie, dar pupati cadavre desi Iisus a fost dur si decisiv, lasa mortii sa-si ingroape mortii lor, acceptati divortul desi Iisus a fost la fel de ferm si decisiv impotriva recasatoriei, etc. etc. etc.
Ce zice Ghiță Mureșan în interviul gsp
"Am avut o educație creștină, nu am fost educat ca să am, să cred într-un idol.”

Da sportul în special fotbalul a luat-o razna spre idolatrie, Maradona e un idol căruia unii suporteri îi ridică altare în sudul Italiei și chiar sudamericanii au luat-o razna deci zone catolice, dar și în țări islamice când câștiga câte o echipă gen naționala Turciei se spunea că Dumnezeu e turc, niște aberații ordinare și niște blasfemii.

Nu intervine Dumnezeu într-un sport plin de luptă mizerabilă și aranjamente.
.
*altarul lui Maradona

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
oare cat trafic de influenta si apel la clientelism si coruptie politica a facut bor pentru sutele de milioane necesare catedralei? asta in timp ce numai in bucuresti sunt 200 de strazi fra canalizare si neasfaltate, etc.
Biserica e mult mai veche decât orice disciplină sportivă, dar nu așa se pune problema ăsta nu e un argument că e voie să se risipească dacă se exagerează în alte domenii.

Problema e că nici măcar sportul de masă pentru cetățeni nu se încurajează, ar trebui ca toți cetățenii unui oraș să aibă acces gratuit în bazele renovate din banii lor să poată face ei sport, nu doar niște sportivi care iau bani și de la municipalitate, dar în final profitul îl culeg niște patroni de club și niște samsari.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.06.2018 at 20:58:13.
Reply With Quote