View Single Post
  #9  
Vechi 27.02.2009, 10:53:18
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Stiam toate lucrurile astea...cunosc foarte bine toata povestea, daca pot spune asa...insa nu mi se pare corect din punct de vedere canonic. Plus ca de la atata ura fata de cei de pe stilul nou s-a ajuns aici. Cei de pe stilul vechi sunt foarte mandri de ei si de credinta lor...mai prin toate cartile si revistele pe care le-am citit ca sa inteleg cum s-a ajuns aici ei pomenesc mai tot timpul ca ei au "adevarata credinta", sunt "adevarata ortodoxie"...si ii judeca pe preotii de pe stil nou...daca era sa facem ceva gresit, Dumnezeu nu bate cu parul...eram pedepsiti...de ce preotii de stil vechi din Romania nu ar accepta sa slujeasca alaturi de un preot de stil nou? Cand cei din Rusia etc accepta? Nu este oare rautate aici? Oare nu e pacat sa urasti, sa fii mandru de tine si sa-i judeci pe altii? De ce mai vii si te rogi la Icoana Facatoare de Minuni, de exemplu la Manastirea Bistrita, unde sunt toti pe stilul nou, daca ai in suflet ura si dispretul fata de cei de acolo? De ce nu mai lupta pentru a fi recunoscuti? Pentru ca s-au obisnuit sa traiasca in umbra si dupa legile lor.Toate aceste lucruri si inca multe altele nu fac decat sa-mi intareasca credinta.
Sunt dezamagita, insa nu voi lasa ca religia sa ne desparta. Trebuie sa se poata face ceva.
Reply With Quote