View Single Post
  #8  
Vechi 24.06.2006, 22:43:26
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Nu prea ma bucur cand vad ca nici cei ce declara ca apartin "Crestinismului adevarat si drept"(ortodoxia) nu mai au incredere in binele din oameni. Si toti va referiti la oameni, care aleg fara nici un dubiu Satana in locul lui Hristos(scuzati-ma sarcasmul), ca la niste fiinte straine si distante voua, care nu stiu decat sa faca rau. Nu uitati ca fiecare om are Harul Divin, o parte din Dumnezeu in ei, deci oamenii sunt buni din natura nu rai. Ati ajuns sa acuzati, fara macar sa aleaga ceva, pe fratii vostri.Si ca sa fac o alegorie, ati ajuns ca niste frati lingusitori, care nici nu concep ca fratii lor mai dezorientati uneori sa faca ceva bun. Eu sunt un pic mai optimist, si mai increzator in omenire.
Corect,nu te contrazic.Iti dau dreptate,stii de ce,pentru ca asa cum ai spus si tu binele exista in fiecare din noi,nu spune in Biblie ca omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?Dar omul este supus pacatului,si daca are fire mai slaba si nu detine principii sanatoase de viata,nu traieste dupa cuvantul lui Dumnezeu,acestea il vor pierde,pentru ca inseamna ca nu are credinta.Ca sa revenim la subiect,am citit si eu ca cei din trupa Lordi nu se declara satanisti,dar melodiile pe care le canta si felul cum se imbraca denota tocmai faptul ca sunt satanisti.Asta imi aduce aminte de multi tineri,si nu numai,din ziua de azi,care vin la biserica,se inchina ,poarta cruci la gat si bineinteles sustin sus si tare ca sunt ortodocsi,iar in viata de zi cu zi fumeaza,beau,injura,intretin relatii sexuale(normale si/sau anormale),cu mai multi parteneri si ei chiar traiesc cu impresia ca a fi ortodox inseamna doar sa o spui din gura,sa mergi la biserica(de unde invaribil vor pleca spre locuri ale pierzaniei)si sa porti cruci de aur ostentativ la gat.Sa ne intelegem,oameni buni,un bun ortodox nu este acela care face mai multe cruci in biserica si spune toata ziua cat de credincios este,un bun ortodox il are pe Hristos in inima lui si incearca sa-i pastreze invataturile cat mai bine si sa le aplice in viata lui,un bun ortodox incearca sa fie mereu un om cat mai bun,pe placul lui Dumnezeu.Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote