View Single Post
  #7  
Vechi 10.02.2011, 11:46:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu mi se pare anormal ca Facultatea de Teologie Ortodoxa sa fie inclusa, alaturi de celelalte facultati, in cadrul sistemului de invatamant universitar de stat, respectand aceleasi norme, acelasi cadru legal, desi, vorbind la modul strict, este o masura de compromis. In acest sens, putem spune ca diploma in teologie face parte integranta din acest sistem pe care ti-l asumi atunci cand decizi sa urmezi aceasta facultate.

Nu mi se pare insa normal ca cei implicati in invatatamantul teologic, profesori si studenti, sa ia intru totul chipul profesorilor respectiv studentilor de la alte facultati. Cu atat mai grav pentru invatamantul teologic ortodox este faptul de a imprumuta metode straine duhului sau, de tip scolastic apusean. Asa am ajuns la o teologie lipsita de viata, o teologie redusa parca numai la liste bibliografice si note de subsol.

Un bun teolog, chiar si cu diploma, trebuie sa se fi convins de adevarul cuvintelor Sfantului Apostol Pavel: "cunostinta ingamfa pe cand dragostea zideste".

Altfel, numai cunostinta livresca nu-l va putea niciodata face partas adevaratei cunoasteri existentiale a lui Dumnezeu, a semenilor, si a sinelui propriu.

Last edited by Marius22; 10.02.2011 at 12:02:25.
Reply With Quote