View Single Post
  #20  
Vechi 24.12.2012, 00:12:03
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Elena mi se pare ca are dreptate. In general sunt perfect de acord cu toate aceste idei discutate pe acest topic. Mi se pare normal ca Sfanta Taina a Nuntii sa se desfasoare duminica dupa Liturghie. Insa de asemenea este adevarat ca nuntasii chemati la petrecere, nu sunt foarte incantati de aceasta alegere si de multe ori evita sa vina (mai ales daca ii chemi din alt oras) pe motiv ca nu mai pot ajunge luni dimineata la serviciu.
Cred ca ideea e in felul urmator:
1) Daca tu si mirele tau vreti ca acest eveniment sa fie exclusiv pentru sufletul vostru, e foarte bine sa urmati toate aceste sfinte principii. Chemati doar parintii, nasii si rudele foarte apropiate fara vreo mare petrecere apoi. Mi se pare frumos si corect.
2) Daca insa va frustreaza gandul ca la acest eveniment deosebit din viata voastra sa nu fie prezenti toti cunoscutii vostri, cred ca ar trebui ca parerea lor sa conteze. Automat cand inviti multa lume la nunta, trebuie sa te gandesti in primul rand la toata aceasta masa. Mi se pare foarte aiurea sa chemi 200-300 de persoane si sa spui ca faci totul doar dupa bunul tau plac pentru ca este nunta ta.

Legat de principiul ca mirii ar trebui sa astepte cel putin trei zile dupa nunta pana la inceperea vietii conjugale...ce sa zic, ar fi frumos sa fie asa.
Cunosc insa doua cazuri similare in care s-a dorit sa fie asa, dar nu a fost. Exact ce se discuta, mireasa era chiar in perioada aceea a lunii si mirele nici n-a vrut sa auda sa astepte invocand ca a asteptat doi ani pentru acest lucru. In afara faptului ca nu s-a tinut cont de Sfanta Impartasanie, mi se pare ca s-a incalcat un principiu moral si etic. Din cate am inteles nu e chiar un caz izolat.
Prin urmare, chiar nu stiu ce sa zic legat de chestia asta. Eu cel putin sunt dezgustata de astfel de situatii. Barbati care se dau drept crestini si dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta, nu mai au rabdare nici macar o zi.
Reply With Quote