View Single Post
  #124  
Vechi 12.11.2013, 23:10:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Ekaterina,sunt de acord cu tine,dar am rezerve privind capacitatile pedagogice ale parintilor care cred ca-si pot scolariza copii acasa.Vocali suntem toti si cu bune intentii doar ca astea nu ajuta in educatie.Si apoi noi romanii suntem invatati cu"las' ca merge si asa"ori aici este vorba de viitorul copiilor nostrii.
Este clar ca nu toti parintii au capacitati pedagogice (nu ma refer la cunostintele detinute), dar nu toti sunt obligati sa faca asta daca nu doresc. Insa nu este drept sa cadem in cealalta extrema si sa spunem ca niciun parinte nu are capacitate pedagogica si asta o demonstreaza atatea cazuri in care parintii s-au descurcat excelent.

Un prim avantaj este acest mod de a transmite cunostintele unul la unul (parinte - copil), intr-un mediu placut si familiar, adaptandu-ne la ritmul copilului.

Nu cred ca parintii care opteaza pentru scoala acasa sunt neinteresati si indiferenti fata de viitorul copiilor lor, ba din contra, doresc o educatie calitativa si o formare cat mai buna pentru copiii lor.
Reply With Quote