View Single Post
  #4  
Vechi 27.09.2014, 21:31:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit si articolul tau si mesajul actual.
Nu este clara situatia baiatului, caci nu o spui si exact acolo este problema.
Din ce venituri traiesc ei concret? Numai din pensia bunicii?
Pentru ca observ ca este deja o problema cronica legat de bani. Nu se ajung si au mereu probleme. Si mai are inca 3 ani de facultate.

Apoi nu inteleg de ce trebuie sa plateasca taxe la facultate?
In situatia lui nu se poate sa capete o bursa de studii? Cum sa-i ceara sa plateasca taxe.
Trebuie mers si intrebat la facultate.

Nu e vorba sa nu fie ajutat sa-si plateasca gazele. Vreau doar sa spun ca trebuie rezolvata situatia lui generala, caci va ajunge iar la datorii.

O solutie de moment poate fi la biserica din Braila, de care apartin. Poate e si Dragos tot acolo si poate sa vorbeasca el cu preotul.
Doamne ajută, Sophia!
Da, m-am gândit și eu că vor avea mereu datorii. Când trăia bunicul lui Marius, situația era mai ușoară... sau măcar mai puțin dificilă, de vreme ce avea și el pensie. Acum da, e pensia bunicii și cred - nu știu sigur - că are și Marius o indemnizație pentru handicap. La facultate i se cer taxe pentru că n-a prins loc la buget...
Le voi transmite mesajul dvs pentru că, le voi spune să se intereseze la facultate, poate obțin o reducere, ceva, dată fiind situația financiară în care se află.
Mulțumesc mult pentru răspuns, Sophia. Dumnezeu să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote