View Single Post
  #39  
Vechi 11.05.2015, 23:52:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Atentie la cum dam marturie,faptele vorbesc mai mult ca vorbele

AlinB si Oaie cugetatoare@
Imi pun intrebarea ,daca vine un om care este de putina vreme la credinta, si vine aici, si vede ca ne certam la fel ca pe orice alt Forum necrestin(ex. In topicul Să nu fii o povară pentru viitorul tau sot sau sotie-pag 8.9.10 parca) ,oare il va ajuta cu ceva asta, sau mai curand il va duce la neincredere???Oare un Forum Crestin nu trebuie el insusi, sa fie un pic altfel!... fata de un alt Forum?Daca nu, cu ce dam marturie??? Ortodoxia nu este un nume ,este o stare de spirit!!!
Sa zic, vine omul, ii spunem multe lucruri bune,frumoase, dar noi prin faptele noastre nu dam marturie!
Oare ar asculta vorbele noastre (voastre) frumoase despre rezolvarea conflictelor cand ei vad ca noi facem altceva????...???Faptele noastre vorbesc o "alta melodie"!!!

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Rezolvarea conflictelor intr-o casnicie se face , stabilindu-se impreuna de
comun acord:cine,cum, in ce fel si cat va duce o parte a crucii casniciei si
cine o va duce pe celalalta.Atunci cand lucrurile sunt stabilite si fiecare
stie ce trebuie sa faca, succesul este garantat.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde ce situatii, nu se poate discuta la modul generic.
Situatie concreta:El spune "Nu vreau sa mai iau imprumut.Sa pun te miri ce gresie in bucatarie,bucatarie noua,pana nu suntem din banii nostrii.De ce sa imprumut sa platesc dobanda?.Fac lucrarea mai bine peste un an, sau un an jumate, cand am bani si mi-am platit si o parte din descoperitul de card, daca nu chiar tot. "
Ea e pe principiul vreau de toate, si daca se poate acuma...Si au ajuns de ani buni sa fie tot la limita de jos a descoperitului de card.Oare cum era cu "lucrurile stabilite"???

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Oaie cugetatoare a scris:
PS:de altfel titulul subiectului(Casatoria*perfecta) contine o mare eroare dpdv dogmatic:
Perfectiunea nu are nevoie de manutuire.Daca esti perfect atunci nu mai ai nevoie sa te mantuiesti.
Daca esti perfect nu mai ai nevoie de Hristos.Daca ai fi perfect, asta ar inseamna ca esti chinuit de mandrie de insusi stapanul intunericului..
Cred ca autorul a vrut mai curand sa spuna "Casatoria bineplacuta lui Dumnezeu".
Reply With Quote