View Single Post
  #7  
Vechi 06.12.2017, 03:55:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Alte cateva momente mai importante ,spicuite din film ptr cei care inca nu au vazut filmul:

Am petrecut peste 10 ani intr-un mediu negativ unde toate valorile gresite sunt respectate si comportamentul antisocial este rasplatit.Dar aceste alegeri si experienta mea nu ma definesc astazi. Omul care sunt astazi este definit de cum am ales sa-mi traiesc viata acum, de cum aleg sa traiesc astazi. Si toti avem aceasta abilitate de a ne indeparta de trecut , de a imbratisa sinele la care aspiram si de a rescrie povestea lumii noastre.
Nu conteaza ce-am fost, conteaza ce sunt.

Pentru cei care au vazut filmul:
Cei 5 pasi pe care-i defineste domnu' doctor sunt de fapt 6 pentru ca anterior celor 5 este pasul 0 fara de care ceilalti NU pot exista si anume eliminarea propriei intretineri, sau transferul ei in sarcina statului(prin intrarea in inchisoare). Altfel spus, cazare/masa/intretinere asigurate + ordine si disciplina(si bonus iarba, saptamanal). Asta e inchisoarea mentala si din ea nu poti iesi decat intrand in cea reala.
Fara pasul 0 propria intretinere costa multi bani(adica efort si timp); cu alte cuvinte, viata. Cei care l-au vizitat ca sa-l ajute(atentie! deschideti ochii!) ar mai fi facut-o in libertate? Desigur; cu factura.
E rentabila puscaria.


P.S. Mai urmareste o data filmul ca sa observi de cate ori se uita in pamant ca sa-si caute formularea cuvintelor si ideilor, pentru ca le stapaneste partial. Este demonstrat psihologic ca daca nu te uiti in ochii celui cu care vorbesti atunci cauti o formulare rezonabila altundeva decat in convingerea ta(in inima ta).
Discursul sau seamana mult cu cel al acelui infirm(fara membre) care tinea pe scena lectii de transformare personala(!!!) dupa ce recunoscuse ca, din cauza infirmitatii, nu s-a putut nici macar sinucide.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.12.2017 at 06:39:00.
Reply With Quote