View Single Post
  #19  
Vechi 21.01.2015, 18:34:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locaţie: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Nu te supăra.. poate sunt eu mai " dezgheČ›at " la minte cum se obiČ™nuieČ™te să se spună de îmi permit să vin pe un forum ortodox să public aČ™a ceva. Din păcate este o realitate pe care chiar o trăiesc. Tu ne fiind în situaČ›ia mea nu ai de unde Č™ti cum este. E foarte uČ™or a judeca, e foarte uČ™or a lua în râs pe cineva sau a face presiuni asupra lui spre al exorciza. Iar Č›ie cred că partea cu judecatul Č›i se potriveČ™te perfect. Acesta este un forum în care orice creČ™tin (ortodox) îČ™i poate spune părerea sau cere sfaturi. Nu înČ›eleg ce săriČ›i unii aČ™a ca arČ™i? Este trist că Č™i pe forumuri unde ar trebuii să găseČ™ti un cuvânt bun mai sunt vreo doi trei care te iau tare că eČ™ti troll. :) Numai bine!
Esti un copil mofturos si malitios si in principiu nu vrei viata decit asa cum o vrei/imaginezi tu. Asta insemneaza ca inca ti-e bine... bine, bine.
Cind te vei infiora de pacatele tale si vei vrea cu adevarat sa te izbavesti nu vei mai fi tu cel care pune conditii si nici nu te vei mai binecuvinta singur privitor la curajul tau de a te destainui.
Dar deocamdata iti este mult bine. Temerile sunt doar cerebrale, filosofice si nu existentiale.
Izbavirea este numai in Hristos si numai cu Hristos, fara conditiile tale ci doar dupa ale Lui. Dar pt asta iti trebuie sa ajungi la simplitatea inimii si a cugetului care sa iti dea statornicia nestramutata in dorinta de mintuire .
Simplitatea inimii nu se cladeste in socializari, in forumuri, in congregatii, asociatii, in ONG-uri, in sisteme si organisme sociale care promit sau macar presupun binele, pacea, fericirea, intr'ajutorarea .
Inima se simplifica si se zideste in practica grea a virtutiilor si a vietii cit mai canonice.
Pt. asta nu iti trebuie decit un batrin(duhovnic) care sa te invete sa traiesti (in Hristos) si sa te deslege de lucrarea rea a miinilor tale. Restul sunt de prisos sau uneori chiar desertaciuni.

Dar cum spuneam, esti un copil mofturos si malitios. Inca nu esti un barbat, desi in sinea ta crezi....
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.01.2015 at 18:38:25.
Reply With Quote