View Single Post
  #1  
Vechi 02.02.2023, 00:05:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit Condițiile la călugărie

Am observat recent că monahii hirotoniți (deci doar preoții monahi)de la Frăsinei ar fi obligați printr-o hotărâre să-și completeze studiile cu licență în Teologie, am auzit în trecut că și pr Calistrat a fost trimis să facă după 50 de ani facultatea de Teologie.

https://www.stiripesurse.ro/cedeaza-...t_2768250.html

„Potrivit sursei citate, Sinodul Mitropolitan a mai hotărât ca toți monahii hirotoniți ai Mănăstirii Frăsinei să își completeze studiile cu Licență în Teologie.”

Probabil că respectivii au seminarul făcut, deci liceul teologic, dar mi se pare destul de greu de la o vârstă încolo să faci facultate, numai licența câți nervi îți scoate, iar teologia nu cred că se face la Frecvență Redusă.

Trebuie să vii la cursuri, seminarii, să ai profesoare femei la unele discipline atât ca asistent care predă la seminarii cât și titularul catedrei, să ai poate colege de la Artă Sacră sau Asistență Socială la unele materii opționale, dar pe care trebuie să le faci.

Ideea e pe cine ajută sau interesează că un preot-călugăr are studii Teologice sau nu ?

Pe el la ce-l ajută dacă are ispita căderii în afara mănăstirii, chiar și în căderea aceia a lipsei de sens, în depresie sau în plictiseala specific urbană.

Pe mine ca simplu mirean nu mă ajută, nu mă încurcă, că un călugăr are studii sau nu, nu vreau să văd un colocviu științific când merg să văd o mănăstire.

De altfel Iustin Pârvu, Arsenie Papacioc și mai toți duhovnicii care au prins puțin și anii 90 nu prea aveau cine știe ce studii, erau puține facultăți cu specializarea Teologie pe vremea comunismului, poate la București și Sibiu și cam atât, vreo 2 facultăți și vreo 5-10 seminarii în toată țara de 23 de milioane de locuitori atunci la nivelul anilor 89.

Acum la vreo 14 milioane de români declarați ortodocși la ultimul recensământ, sunt mai mult de 10 facultăți de teologie 1.Sibiu, 2.Iași, 3.București, 4.Cluj, 5.Alba, 6.Timișoara, 7.Arad, 8.Constanța, 9.Craiova, 10.Târgoviște(Universitatea Valahia), 11. Argeș.

Iar seminarii sunt aproape 40 în toată țara:
Lista facultăților și seminariilor ortodoxe

Ideea e că nu văd nicio îmbunătățire a vieții morale cu 11 Facultăți de teologie și 38 de seminarii, deci aprox 50 de instituții la o populație mult mai mică decât în 1989, parcă e o stagnare sau chiar regres, atunci de ce condiția cu studiile pt monahi ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.02.2023 at 00:10:42.
Reply With Quote