View Single Post
  #132  
Vechi 11.06.2013, 12:54:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Mă limitez la o singură apreciere: după opinia mea, nici unul dintre cei care au fost considerați aici pe forum ca fiind ecumeniști și iubiriști (și dau ca exemplu pe laurastifter, pe N.Priceputu, pe Maris_, uneori pe Mihailc și mă adaug și pe mine la listă în virtutea deselor dispute cu antiecumeniștii înverșunați) nu au nici în clin nici în mânecă cu ecumenismul. Nu promovează învățături greșite, nu atacă dogmele Bisericii, nu relativizează adevărul de credință, nu răstălmăcesc Crezul, nu interpretează în duh eretic Evanghelia, nu contestă autoritatea Părinților, nu minimalizează conținutul și valoarea slujbelor, nu strâmbă învățătura Bisericii privind Sfintele Taine etc. Atunci de unde conflictul de idei și acuza de ecumenism?
-in primul rand este indiferenta de a fii informat,ignoranta poate,asta nu te face ecumenist ci indiferent fata de o problema grava la ora actuala in Biserica:ecumenismul satanic
-deci oamenii trebuie informati sii trebuie sa se informeze singuri despre erezia ecumenista
-de ex N.Priceputu zice ce tot trambitam atat pe aici (cand eu unul cel putin am dat citate din sfinti si duhovnici si am postat linkuri catre conferinte antiecumeniste tocmai ca oamenii sa se informeze) si mai a afirmat ca el s-ar ruga si cu eterodocsii daca ar fi credinciosi,cu fapte...

Canonul 10 al Sfintilor Apostoli – „Daca cineva s-ar ruga, chiar si in casa cu cel afurisit (scos din comuniune) acela sa se afuriseasca.’”

-si el zice ca nu conteaza rugaciunile in comun cu ereticii...l-am intrebat daca s-ar ruga cu protestantii-care nu cred in Maica Domnului,icoane,sfinti..-si nu a raspuns.

-părintele Theodoros Zisis, este unul dintre cei mai buni profesori, recunoscuți la nivel internațional, care excelează încă din tinerețe în domeniul Sfintei Scripturi și al Literaturii Patristice, o personalitate proeminentă și o prezență contemporană a Teologiei Patristice, un eminent autor al unei mulțimi de scrieri cu conținut teologic și duhovnicesc, un simbol al rezistenței clerului și poporului împotriva decadenței morale și a abaterilor de la credința ortodoxă, un preot păstrător al Tradiției, cu o foarte mare și importantă slujre și contribuție în Biserica Ortodoxă, prin participarea sa ca reprezentant atât al Patriarhiei Ecumenice, cât și al Bisericii Eladei la dialogurile teologice ale Bisericii Ortodoxe cu ereticii romano-catolici (papistași) și protestanți.

Zice părintele Theodoros Zisis in conferinta: Pr.Theodor Zissis-''Edictul de la Mediolan si Conceptul de Toleranta Religioasa''Partea 2/4-CTA-2013:
http://www.youtube.com/watch?feature...=-Yp3FgeOKow#!

“Daca credinta este batjocorita de erezia ecumenista nu numai clericii si monahii trebuie sa vorbeasca impotriva ecumenismului dar si mirenii,credinciosii.”


Sfantul Teodor Studitul (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?


-deci trebuie in primul rand o respingere a ecumenismului si a ereziilor si dupa aceea chiar marturisirea ortodoxiei si afirmarea adevarului si combaterea ecumenismului.

-deci noi -antiecumenistii-cred ca asteptam ca toti sa fie informati asupra ereziei ecumeniste,si dupa aceea sa o respinga prin cuvant,din suflet pt ca au inteles ca este erezie; trebuie sa fiim sfinti ca sa marturisim ca ecumenismul este erezie si produsul masoneriei ?

Last edited by antiecumenism; 11.06.2013 at 12:59:36.
Reply With Quote