View Single Post
  #118  
Vechi 17.09.2022, 21:29:38
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și nu incerc sa promovez/susțin niciuna in mod special.Logic poate uneori pare că inclin spre (neo)Protestantism sau Catolicism sau New Age sau știu eu..Însă doar accentuez anumite părți bune/rele într-o manieră subiectivă,însă incerc cât de cât să fiu obiectiv.

Ce mă interesează pe mine este integrarea umanității in conștiința cosmică universală...

Pare utopic,dar a fi conectați toți la Sursă,cred că este idealul spiritual al planetei.

Iar religia nu pare că poate oferi asta, tocmai de asta vorbesc despre spiritualitate și curente care sunt interesate de aceasta.
Înclini spre neo(Protestantism) sau Catolicism ca să critici ortodoxia.
Apoi critici însăși Biblia din perspectiva New Age.
Adică te folosești de un instrument ca să critici o dogma,apoi critici instrumentul respectiv.

Nu ești de acord cu orice religie și propui spiritualitatea.
Ce anume? Yoga? Meditație transcendentala?

A fi una cu Sursa sună...Sursa e ceva impersonal,departe.
Dumnezeu în creștinism e Persoană ,e apropiat, ii spunem intim Doamne, Tată.

Si Bivolaru la MISA declara ca vrea integrarea umanității în conștiința cosmica,în Absolut.
Si Osho în State.
Mântuitorul ne-a avertizat de hristoșii mincinoși ai vremurilor din urma. "După roade ii veți cunoaște ".

Ce forma de spiritualitate propui? Cum se unesc oamenii care îmbrățișează aceasta forma? La biserică, online,în spirala? Ce anume fac?
Pana la urma nu ai ajunge tot la o forma de organizare,o doctrina,o ierarhie?! Retoric întreb.
Reply With Quote