View Single Post
  #6  
Vechi 26.11.2010, 22:36:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Frumos spus.Pe mine,cartile teologice protestante ma costa destul de mult.Dumneavoastra aveti scrierile Parintilor Bisericii gratis pe internet.Trebuie doar sa ii cititi si sa-i urmati din moment ce spune spune atat de des,,Sa urmam/sa aparam Credinta/Traditia asa cu ne-au lasat-o Sfintii Parinti"

Cu riscul de a supara pe multa lume dar nu mi-am propus sa castig un concurs de popularitate: ca sa aperi ceva trebuie sa stii exact ce aperi.Ei va spun asta.Eu am mai facut cel putin 2 apeluri publice pt a).o sectiune doar pentru Parintii Bisericii si b).sa fie cat mai des cititi.Fiind protestant poate a sunat straniu dar sper sa nu existe superficialitatea de a atrage atentia confesiunea mea si nu propunerea mea.Oricum,cu mici exceptii,nu prea a interesat pe nimeni.Nu a raspuns nimeni iar acest topic,plus ce a mai scris in trecut atat Cristiboss si Eugen7(din Dogmatica Sf Ioan Damaschin) au fost doar fericite exceptii.Ma rog,poate este doar senzatia mea si in realitate sunt cititi asiduu.Daca am uitat pe cineva dintre cei care posteza despre ei>scuze.

Site-ul este plin,in arhiva,cu articole despre ei.Nu sunt aproape niciodata citate pe forum sau discutate.Foarte ciudat.Nu am reusit niciodata sa inteleg de ce.Probabil atat ma duce pe mine capul.Sorry.

Consider ca am spus deja mai mult decat trebuia.Faceti cu credeti dvs dar eu va spun ca, din perspectiva credintei dvs ortodoxe,orice zi fara sa-i cititi este una pierduta. Sa va dea Cel de Sus tot ce va doriti.

Mai rar asa credinta , chiar si la un ortodox....
Reply With Quote