View Single Post
  #28  
Vechi 29.07.2020, 20:29:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frate sunt de vârsta ta, 28 de ani fără câteva luni, nu mă mai domni, nu mi-am declinat vârsta și altele că n-am vrut să fac vâlvă.

Eu sunt aspru și din cauza formării atât facultatea (nu am urmat teologia), cât și altele, cât privește ce ți-am zis aș spune tuturor aceleași coordonate, mi-e frică de preoție că e foc.

Ferească Dumnezeu pe oricine să ia în joacă preoția, am văzut un preot care nu era ce trebuie la care i-a murit soția pt că i-au făcut o farsă elevii și au închis-o în clasă era profesoară și a făcut infarct, altul a căzut într-un diabet galopant, la altul i-a stat în comă fiica după un accident de mașină, abia și-a revenit, altul a accidentat mortal și a fost caterisit, când vine cercetarea lui Dumnezeu nu scapă niciunul.

Nu ne putem juca de-a Dumnezeu și cu Dumnezeu, ca și cum nu ne vede.
Îți pot veni niște încercări în preoție de pfiiu ori ție, ori la soție, ori prin copii, ferească Dumnezeu pe oricine de rău, nu doresc la nimeni răul și nu vreau să sperii pe nimeni, și călugăria poate aduce necazuri dacă nu e făcută cum trebuie.
Mulți înainte!.... O mare problemă în nația noastră este ca cei capabili se retrag sau nu încap de cei incapabili și cu pile etc... În prima categorie există prea mult bun simț și respect, în ultima doar interes și batjocură...

O întrebare.... Ai vrut sau ai simțit vreodată chemare către preoție?.... As vrea un da sau nu:)

Și o lămurire... Crezi ca mie nu îmi este sau nu mi-a fost frică? Mai ales după eșecurile din trecut. Crezi ca nu îmi conștientizez starea de păcătoșenie, dar cumva, de asta nu mai prea pot acuza sau judeca pe altcineva, cu atât mai puțin un preot... L-am pălmuit și m-am lepădat de atâtea ori de Hristos, cine sunt eu sa acuz pe altcineva?

Totuși toți meritam o șansa, indiferent de ce am făcut. Asta e, se întâmplă ca poate tocmai cel pe care îl vezi acuma păcătuind, va fi cel care peste câțiva ani îți va dezlega păcatele.... Toți, sau majoritatea avem episoade de cădere, inclusiv apostolii și sfinții au avut, pana și Cristos a cerut sa i se treacă acel pahar /încercare... Pe cruce fiind l-a întrebat pe Tată, pentru ce L-a părăsit...

Eu cred în Vestea Cea Bună a Imperiului Iubirii...

Referitor la canoane.... Ele tind spre un ideal maximizat... Însă sunt cel mult îndrumător,nu un aspect definitoriu...

Este o greșeală sa faci din această zonă a Spiritului, o instanță lumească, cu legi umane ce tind sa judece Spiritul...

O cale de mijloc se cere, cu discernământ, rațiune și toate în spiritul iubirii divine.... Aceasta e singura cale Adevărată...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote