View Single Post
  #33  
Vechi 30.07.2020, 02:41:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest;
Mie mi-a pus duhovnicul în mână pe la 17 ani o carte Despre Preoție, credea că merg la teologie, eu credeam că mă împinge spre teologie așa ca să fiu la număr pe acolo și nu m-am dus.
Eu am crezut, citindu-va posturile, ca voi amandoi sunteti seminaristi, iar daca nu sunteti trebuie sa deveniti si sa jurati la absolvire. Asa alege Dumnezeu pe cei chemati.

Citat:
În prealabil postat de Iorest;
Mamă, noua Eră, parcă ai fi oficiant la ONU religiilor, nu primesc adeziunea mascată la o religie planetară prin căi diplomatice de tipul Sinodul din Creta.
Chiar daca aceasta religie planetara n-ar fi adoptata de credinciosiI "necipuiti", ea tot va lua fiinta in guvernele lumii, iar Romania va transfera spre ea fondurile de la BOR daca BOR nu coopereaza.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
Eu unul nu prea m-aș vedea decât preot celib,deci nu risc să implic o soție sau copii în toată această lucrare, care mi se pare ca necesită dedicare totală...
Nici la greco-catolici nu poti fi hirotonit preot paroh(de mir) fara sa fii casatorit inainte, doar daca esti preot calugar poti inlocui ocazional in parohie pe preotul paroh indisponibil.
Sotia si copiii nu sunt o piedica, sunt un mare ajutor, in primul rand in lupta cu frustrarile; dedicarea totala este si a familiei si nu este impusa, ci adoptata si intretinuta natural.
La 1700, cand greco-catolicii au fost admisi in BC, au fost acceptati doar impreuna cu ritul ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Iorest;
la urmă ce să faci cu teologia, în afara mediului eclezial nu te ajută nicăieri la angajare, e aiurea să riști totul pe o singură carte.
Ai timp destul pe bancile scolii sa tragi Asul(hirotonirea), ca nu pentru lumea asta te angajezi si lucrezi in mediul aclezial.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
O cale de mijloc se cere, cu discernământ, rațiune și toate în spiritul iubirii divine.... Aceasta e singura cale Adevărată...
"Calea de mijloc" evalabila doar la un cablu coaxial.
Desprecale demijloc se zice ca e "nici prea-prea, nici foarte-foarte".
Iisus, IUBIREA divina, nu e la mijloc. Calea lui Iisus totdeauna duce la suferinta fizica, la ceruri.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
Când joci la 2 tăișuri îți cresc șansele sa te mai tai, adică e normal, până înveți sa stăpânești tehnica.Insa nu ești departe de a învăța sa utilizezi concomitent arta...

Structuri subtile, atac și defensivă decentă, îți lipsește doar un mijloc solid sa integrezi totul... Și probabil niște jucători de creație, te bazezi prea mult pe reguli rigide și planuri fixe... Însă deți informația necesara de a procesa creativ, original și inovator... (Scuze, e un defect)

Ar trebui sa îndrăznim sa fim o Biserică vie, nu-i destul să pretindem, să ne ascundem după știu eu câte noțiuni care ne fac să ne simțit în zona "safe"...

Ce facem cu "harul", "credința", "darurile", "chemarea" etc... Nu e de ajuns sa le teorizam, ne plafonam în pocăință formală, rugăciuni ritualice și etichete canonice plus ierarhii umanizate...

Și da, cred ca este de datoria Bisericii, ca păstrătoare, continuatoare, organism divino-umam de a restaura firea umană căzută...

Iar acest proces nu poate fi făcut decât prin conlucrare directă cu Dumnezeu.
Marire Tie,Doamne, marire Tie!
__________________
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote