View Single Post
  #5  
Vechi 10.01.2011, 20:42:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Nu stiu la altii cum este dar in cazul meu nu este nevoie de nici o competitie sau lupta pentru afirmare intre confesiuni (Westminster Confession of Faith, Chapter XXV)

,,Biserica universala,care este invizibila,care este alcatuita din totalitatea celor alesi care au fost sau vor fi adusi impreuna,sub autoritatea lui Hristos,Capul Bisericii.Biserica este mireasa,trupul si plinatatea lui Hristos Cel ce implineste totul in toti.

Biserica vizibila,sub autoritatea Evangheliei(care nu este incredintata unei singure natii precum a fost situatia celor aflati sub lege)este formata din toti cei care aplica adevarata credinta,impreuna cu copii lor,iar credinta adevarata este credinta in Imparatia lui Isus Cristos,casa si familia Celui de Sus,in afara de care nu exista posibilitatea unei mantuiri.

Chiar si cele mai pure biserici de pe pamint pot fi spuse greselii sau erorii iar unele au degenerat atat de mult incat nu mai sunt biserici ale lui Hristos ci sinagogi ale lui Satan.Cu toate acestea va exista mereu o biserica pe pamint care il va slavi pe Cel de Sus in concordanta cu vointa Sa."

Precizare:acest post este un raspuns la topic si nu intentionez,sub nici o forma si in nici un mod,sa intru intr-o polemica pe acesta tema.Nu am facut decat sa raspund,din perspectiva mea, intrucat este vorba si de protestanti.Atat si nimic mai mult.O seara placuta la toata lumea.
Ati oferit un raspuns ,in care termenul de Biserica(i) a fost utilizat in mai multe ipostaze,,,Biserica universala care este invizibila '' ati spus,in spiritualitatea ortodxa se numeste ,,Biserica triumfatoare'',de acord cu dvs.,,Biserica vizibila,sub autoritatea Evangheliei'',aici nu cred ca putem afirma ca orice confesiune care detine Evanghelia se poate numii Biserica,si multi nu o fac,prefera termenul ,,Adunare'',sau preferau,dar acum din ce in ce mai multe confesiuni adopta termenul Biserica,totusi aici prefer sa nu comentez.Iarasi mai remarc ceva interesant,,Chiar si cele mai pure biserici de pe pamint'' deci totusi exista o ierarhie a puritatii,nu toate Bisericile au acelasi grad de puritate,cred ca va dau si aici dreptate.
Dar nici nu e vorba de polemica aici.Poate vor fi si pareri contra.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote