View Single Post
  #17  
Vechi 28.06.2023, 00:01:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Sînt presupuneri false, și Streza a fost preot și iată că n-a fost împiedicat să ajungă episcop și mitropolit, ba din câte am auzit chiar ar fi fost susținut ca să fie ales mitropolit pe niște linii cam secrete și neortodoxe (teoria lui Gușă Cozmin).
Posturile de episcop sunt ocupate, de unde știi cât are firul vieții am înțeles că are ceva probleme de sănătate, posibil diabet, a zis recent că i s-a făcut foarte rău când au venit sibienii după Colectiv să lovească în Biserică, atunci când a deschis porțile și a întâmpinat mulțimea de unul singur.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cât privește banii, este clar că acel așa-zis „masterclass” despre care s-a vorbit în ultimele zile este clar făcut pentru bani, cumva Necula a considerat probabil că știe el o metodă pentru o redistribuire a veniturilor, prin intermediul pieței, a talciocului pretins de „înaltă duhovnicie”, iar avînd în vedere numărul care figura de înscriși și „căciulile” de bani pe care le pretindea Necula pentru a „beneficia” de așa-zisul lui „masterclass”, mie mi se pare că e posibil ca Necula să fi încasat niște bănișori frumoși, este posibil ca valoarea brută, neimpozitată, să fi fost chiar peste 2 miliarde de lei vechi.
Să vedem câți au dat bani, cred că lumea găsește conferințele lui de pe net sau vine personal gratuit când e prin țară.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dacă se face puțin efort de observație, se poate vedea că Necula apare cam cu aceeași figură de înșelat, cu aceleași false pretenții de „duhovnicie înaltă”, de blândețe și smerenie care sînt prefăcute din punctul meu de vedere, cu care apărea și la emisiunea de la canalul turcesc a lui Rifai și la A3 când cică „alina sufletele românilor”, un titlu cam comercial și suspect pentru ceea ce am văzut eu din acea emisiune.
De unde știi că unii nu i-au dat feedback că le-ar fi alinat sufletele, de ce presupunem că minte, în tot ce spune, el vorbește din ce-i transmit oamenii.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
„Scandalul” din ultimele zile cu acel „masterclass”, care foarte probabil a fost scos la suprafață de oameni de la patriarhie și datorită probabil a suspiciunii lor că acolo ar fi vorba despre niște sume mari care s-ar fi rulat, chiar dacă n-au spus asta oficial, nu face decât să întărească ce spuneam mai sus, anume că popa Necula urmărea scopuri ascunse, la care vedem elemente ale unei anumite rețete pentru ajungerea la scopuri, anume ieșiri mediatice pentru mare popularitate, pretenția unei false „înalte duhovnicii” din punctul meu de vedere, iată și afacerea cu „masterclass”-ul care părerea mea este că e posibil să fi fost foarte bănoasă, slugărnicia lui explicită față de un anumit factor politic, anume Wernăr Iohannis.
Necula nu e de ieri de azi în spațiul public ci de cel puțin vreo 15 ani, să zici că și-a făcut popularitate de atâția ani în ideea că va avea cândva în viitor un masterclass mi se pare mult proiectat.
Trebuie o intervenție de la nivelul Sfântului Sinod pe tema acestor seminarii de life coach șamd, au luat amploare și au contaminat cam tot.

De ce l-au luat numai pe el în colimator când Bănescu a alimentat un scandal cu tema datei Paștilor și încă și în al 13-lea ceas participă la conferințe pe tema vaccinului care ar fi fost bun și lumea care s-ar fi ferit ar fi fost de fapt rea ?
Chiar nu se face ordine în propria ogradă Mitropolia Munteniei și Dobrogei, ci se face la Mitropolia Ardealului de la sute de kilometri unde e altă jurisdicție canonică directă ?

De ce nu a existat mustrarea când s-a găzduit la mănăstirea Sihăstria Putnei un seminar de genul ?

Nu e mai simplu să i se dea mustrare scrisă și ascultare lui pr Necula să nu mai apară în anumite contexte publice, de ce trebuie să apară în presă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.06.2023 at 00:03:51.
Reply With Quote