Subiect: + CREZUL +
View Single Post
  #5  
Vechi 22.03.2007, 21:13:46
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de umilinta
Stiu ca unii dintre ucenicii lui Rafail Noica zic schimbate cuvintele:si sa ingropat-si sa inmormantat
si a inviat a treia zi dupa scripturi-si a inviat a treia zi potrivit scripturilor,intr-una sfanta
sobornica si apostolica Biserica.Eu n-am curaj.
Cand zicem "astept invierea mortilor" majoritatea mintim deoarece nu stim sa ne gandim la moarte cum
trebuie.Daca ne-am astepta moartea am astepta cu adevarat invierea mortilor.
Sa stii ca e posibil sa fie si asa cum spui tu, la feptul ca mintim atunci cand spunem ca asteptam invierea mortilor. Imi place atitudinea luata de tine, adica ai evidentiat ce era mai important: faptul ca mintim si manifestam superficialitate fata de rugaciuni. E bine ca ai pus punctul pe "i" :)
Nu mi se pare normal sa se schimbe ceva din Crez (si asta nu fiindca niste hotarari sinodale ar fi stipulat in mod clar lucrul asta). In primul rand, Crezul NU este o rugaciune - este o marturisire de credinta. Valoarea lui consta tocmai in faptul ca reprezinta crezul Bisericii, nu a unui anume individ... fie el si ucenic al lui Noica. Biserica crede si spera in invierea mortilor si mai ales manifesta dorinta de a se uni cu Biserica triumfatoare (sau cei din rai) - de a se bucura de prezenta lui Dumnezeu, `fata catre fata`, nu prin `ghicitura`. Binenteles, ca la nivel personal nu prea ne socotim demni sau pregatiti... dar este vorba de o credinta comuna, generala a comunitatii care il rosteste - de asta Crezul se rosteste de intreaga biserica si nu doar de un om... Este o idee de unitate, de comuniune care se reflecta din aceasta - asteptarea invierii mortilor se face din prisma tuturor.. se aplica si in acest caz invatatura ca `mantuirea o dobandesti in cel de langa tine`.
Simbolul Credintei este al tuturor, al Bisericii, iar Biserica asta asteapta - invierea mortilor.
Sa nu cadem in greseala de a fi mai `catolici decat papa` - ca tot vorbeam de modificat Crezul...
Cat despre superficialitatea rugaciunii...corect, insa asta este o problema personala, nu una generala... ar trebui sa modificam si Tatal nostru, fiindca mintim cand spunem `Vie Imparatia Ta`... dar nu gresim daca il spunem asa, pt. ca in virtutea faptului ca El este Tatal NOSTRU (nu `Tatal meu`), speram ca rugaciunea aproapelui (si asta este unul dintre motivele cinstirii sfintilor) ne face demni sa cerem lucrul asta... chiar daca nu suntem personal pregatiti.
Reply With Quote