View Single Post
  #87  
Vechi 20.06.2020, 20:12:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Dorm la varul meu primar ,prilej de bucurie a intilnirii cu el si sotia lui ..de taclale ..povesti ale mele despre situatiile traite la manastire.A doua zi ,in drumul meu la 3 km de sosea se afla manastirea CRISAN-VACA ,manastire draga noua celor din zona .chiar daca sintem la 100 km de ea..unde ma opresc pentru a participa la Sfinta Liturghie de Duminica.Aci un autocar de Bihor ,care a fost venit de la Prislop si cazat aci peste noapte,parcarea de jos de la intrare si cea de sus pline de autoturisme ..in biserica cu greu mi-am facut loc sa intru ,lumea statea si asculta slujba si afara.Imi iau luminari de la pangar ,si dupa slujba merg sa –mi mai cumpar cite ceva ,au mir de tuberoze si mir de Sarov ,cel de trandafiri se terminase...ambele cu miros deosebit ,incit e cel mai bun parfum! Vreo 3 carti,caci au f.bune crti aci intotdeauna.Am urcat si la altarul de vara de unde se vede o panorama a manastirii cu lacul din fatza ei ,a paraclisului de iarna cu clopotnita ,a chiliilor cu parcarea si a ruinelor vechii manastiri de acum 200 ani! a muntilor Apuseni...minunata asezare!!Am luat masa ,caci aicea desi e intotdeauna f.f.multa lume toti merg la masa ..unde am servit o ciorba de fasole verde f.f.buna .sarmale de post ,cozonac si apa de la izvorul de la intrare care vine direct din stinca .Am stat linga cei de la ORADEA ,care au fost superincintati de tot ,cazare slujba,mincare, peisaj ,pangar..asa ca daca ajungeti in zona Bradului sa nu ocoliti cumva aceasta fermecatoare manastire ,care place tuturor celor care ajung la ea ..nu uitati ,,manastirea CRISAN ,ce apartine de judetul Hunedoara.A fost ziua in care la DEVA a fost intronizat episcopul nou de Hunedoara ,GURIE ..si totusi aci a fost f.f.multa lume!Am plecat dupa ce mi-am luat aghiasma si apa de la izvor..caci ce este mai buna si sanatoasa ca apa de la izvor!! Si m-am oprit la TZEBEA ,la mormintul lui AVRAM IANCU ,aflat la 4 km de la intersectia spre manastire,a sa ma pling de conducerea tarii si sa-l rog pe IANCU sa se mai scoale oleaca din mormint ca sa mai puna el ,ca noi nu prea sintem in stare ,lucrurile la punct!Aci am citit lucruri f.interesante la cele doua placute noi aparute anul trecut una ,si alta anul acesta.Iata ce scrie:glorie vesnica celor peste 40000 de martirisi eroidin Transilvania ,ucisi de tirania ungureasca la 1848-1849.Glorie si recunostinta vesnica celor care au luptat si s-au jertfitpentru apararea si pastrarea gliei,credintei si limbii strabune,pentru unitatea si fericirea neamului romanesc multimilenar.
Pe cele 3 laturi sint 3 placute din marmura alba pe care scrie asa:
1.VASILE GOLBIS-anul1924:”Tu IANCULE si motii tai ati trait si ati murit pentru dreptate si libertate;idealul acesta ramine la temelia vietii noastre nationale”.
2.”AVRAM IANCU la 1850 ;„unicul dor al vietii mele fiind ca sa-mi vad natiunea mea fericita .Voiesc dupa moartea mea....infiintarea unei academii de drepturi.....drepturile natiunii mele”
3.HOREA ,CLOSCA ,CRISAN;”Noi preferam moartea unei vieti pe care o induram .Noi vom muri fericiti ca exemplul nostru va garanta urmasilor nostri drepturile umanitatii”[Tibru 12/23.nov.1784.].
Aceasta placa a fost ridicata de fundatia din DEVA ,TARA IANCUKLUI ,IUBIREA MEA.
Pe o alta placa alaturata ,ridicata de ONG.tara Iancului ,iubirea mea,DEVA,cu ocazia sfintirii drapelului elevilor voluntari din scolile zarandene,reuniti in clubul „CRAISORII”,care au depus legamint de credinta la mormintul lui A.IANCUcraiul muntilor ,aidoma celor de acum 90 ani din batalionulHOREA,care alaturi de armata romana,au alungat din Ardealul romanesc tirania ungureasca pina in Budapesta ,pe atunci bolsevica[Tebea 28.02.2009].Aci pe o fatza verticala scrie NIHIL SINE DEO ,iar pe alta o expresie a lui IANCU;’NO GATA....NO HAI..”Pe partea de sus inclinata scrie asa:”glorie si pomenire vesnica !pentru luptatorii , martirii si eroii care s-au jertfit pentru un Ardeal romanesc ,liber si fericit in anii:1784-225ani,1919-90 ani,1849-160 ani ,1944-65 ani,1989-20 ani.Central ,la intrarea in cimitir ne intimpina o placa mai veche pe care scrie asa:’TEBEA ,INIMA DE NEAM SI TARA,PANTEON ALAL MARTIRILOR LUPTEI PENTRU LIBERTATE SI NEATIRNARE!”
Am mai vazut si o placa comemorativa din marmora neagra ,linga biserica ,la stinga intrarii RUGA IN MEMORIA EROILOR TZEBEI cazuti pe cimpurile de lupta in al doilea razboi mondial in care a murit atita lume..si urmeaza numele celor 13 dinTtzebea.
Am considerat ca este bine sa va scriu toate astea acuma de ziua nationala a Romaniei ca sa ne reamintim..sa nu uitam !!!.De altfel mai era lume acolo care vizita ,isi facea poze, citea ce scrie ,lume de diferite virste ,fapt ce m-a impresionat placut....dar si bihorenii s-au oprit cu autocarul aci ..unde i-m lasat ,eu continuindu-mi drumul spre casa.,incarcata sufleteste si dpdv.duhovnicesc si patriotic.
Daca ajungeti in aceasta zona a tarii Zarandului sa va opriti in aceste zone sacre ale Ardealului.Linga manastire se afla satul CRISAN CU CASA LUI CRISAN ,care este muzeu memorial!
Am ajuns in drumul meu spre casa si pe frumoasa vale a TACASELELOR ,unde muntii A puseni parca ne fac cu ochiul si ne zimbesc din coloritul lor tomnatic ,parca spunindu-ne ..nu-i asa ca sintem frumosi??!!M-am oprit ca era pe terminate un tirg si mi-m mai cheltuit niste bani pe acolo,ca si altadata cind am nimerit o Duminica in care era nedee..dar vara.
De la comemorarea cuviosului ARSENIE BOCA am retinut atmosfera incendiara duhovniceasca din timpul noptii ,frumoasa predica a presfintitului Daniil de Virset ..dar si faptul ca ortodoxia este de temut demonilor pt.ca ii slabeste puterea sfintilor ,cintecele religioase ,rugaciunile ,acatistele si paraclisele credinciosilor ,impartasania , luarea aminte la credinta ortodoxa,la ce spun pastorii nostrii...asta am retinut de la demonul ce vorbea prin acele femei.Deci sa LUAM AMINTE LA TOATE ACESTEA si sa nu fim fara minte cum vrea demonul!AMIN!...1 DECEMBRIE 2009

totul s-a intimplat asa cum am relatat ,dar totusi dupa cercetarea a celor ce sunt teologi si pictori bizantini ,A.BOCA nu este sfint pentru ca are erezii in cartea cararea imparatiei si in picturile de la Draganescu.Dupa sfintii parinti ereticii ,daca nu s-au pocait nu intra in rai .Va indemn a studia linkul de mai jos care este bine intentionat de a lamuri adevarul despre par.ARSENIE BOCA.
https://888adevarul8despre8arseniebo...s.com/2016/03/
__________________
Reply With Quote