View Single Post
  #110  
Vechi 01.02.2021, 13:54:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Iar ai deviat-o de la subiect și cine nu minte ca tine e condamnat de biserică. Ce legatura are teoria omului cu ce a făcut biserica? Tu aduci argumentele altora, tu discuți în numele altora. Ești cumva aici purtătorul de cuvant al patriarhiei sau al vreunui înalt ierarh să vorbești în numele BOR sau al lor? Aici suntem colegi de forum. Fiecare postează ceea ce crede el, ce susține el. Nu crezi că Dumnezeu poate să spună ce vrea fără ca să se gasească oameni care să vorbească în numele Lui fără ca el să le fi dat voie? La fel și BOR, nu crezi că are cine să vorbească în numele ei? Tu te erijezi în a fi polițistul și justițiarul BOR. Ce treabă ai tu ce crede fiecare în viașa lui? E problema fiecăruia. Aici nu suntem ca pe vremea comunismului ca să căutăm oameni cu origine sănătoasă și să le facem dosar și să0 dăm în urmărire generala sau să-i dăm afara din BOR.

Tu ca om din BOR ar trebui să discuți nu pe ce a condamnat BOR și pe ce a acceptat din știință BOR ci pe ce crezi tu și pe ce accepți tu deoarece aici nu discută BOR cu cineva ci niște useri ai unui forum care sunt ortodocși sau nu.

Tu te-ai erijat în a vorbi în numele BOR și a întregii ortodoxii inclusiv în numele sfinților. N-ar fi mai cinstit să-i lași pe ei să-și aleagă un purtător de cuvânt pentru a le exprima acela părerile și credința? A discuta fără trimitere în numele cuiva e furt de prerogative și asta se pedepsește conform legii și e imoral. Cum ai putea vorbi în numele meu dacă eu nu te-am delegat? Nimeni nu te ia în serios și orice act fără să fie un act notarial valabil e declarat nul.

Deci tot ce marturisești tu așa ca și cum ai vorbi în numele BOR e nul de drept. Poți vorbi doar în numele tău și al credinței tale ortodoxe. Nu poți induce ideea păguboasă că ce spui tu și ce faci tu e defapt ce spune patriarhia sau sfântul sinod sau vreun ierarh. Nu poți să folosești biserica pentru a susține ca vorbești în numele ei. Așa poate oricine susține și dacă sunt două păreri divergente atunci iată cum BOR are în același timp două opinii contrare. Doar ortodcșii pot avea opinii contrare căci vorbește fiecare în numele lui ca ortodox. Biserica are păreri pe care le exprimă purtătorul de cuvânt al patriarhiei și al sfântului sinod.

Te rog frumos, am obosit să văd cum preiei funcții și prerogative și incepi să judeci și să afirmi lucruri care sunt cu valoare de părere personală, e fix părerea ta contra părerii altora, așa că nu mai încerca să pui afirmațiile tale în dreptul BOR căci există din câte știu un purtător de cuvânt al BOR.
Dragule, BISERICA ESTE SI A MEA.

Cu totii suntem BISERICA.

Tu nu ai inteles ce este Biserica - nu este o institutie, nu este o organziatie, este o COMUNITATE. SI functioneaza cu totul altfel.

Si daca in comunitatea asta unii dau gherle cas a spunem asa CU TOTII treubie sa raspundem.

Aici nu e pe cont propriu, este o gradina a tuturor...

Nu prea ai inteles ce e Biserica.


Iar daca eu POT sa duc o discutie din asta, da AM OBLIGATIA SA O DUC.
Si o POT DUCE si o SI DUC.

De asta voi duce de fiecare data orice discutie de acest tip si in numele meu si pe cat posibil in numele Bisericii FOLOSIDN DOGMA SI INVATATURA Bisericii.

Pentru ca daca folosesti DOGMA atunci ESTI IN SPIRITUL SI IN BISERICA.


Nu prea va pricepeti la teologie, o dati cu vrajeala in nume propriu... Dragilor, teologia nu e cu fiecare vorbeste ca la piata... este cu "recitarae din manual".

Nic tu Petru si nici Moroco nu ziceti o boaba din manual... Asa ca sunteti si inafara Bisericii si ianfara manualului (de dogmatica).


Draga Petru, din nou, si tu ca si Moroco, eviti sa te confrunti cu condamnarea facuta de Biserica, invocand "libertatea". In Biserica avem LIBERTATEA ADEVARULUI DOGMEI, nu avem LIBERTATEA diavolului de a stramba dogma dupa capul lui....

Incurci liberatile si drepturile...
Reply With Quote