View Single Post
  #8  
Vechi 04.03.2024, 10:21:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Continuând mini-pseudo-tratatul nostru de nihilism pe fundal creștin cu o mica paranteză....

Sunt doar un ratat obosit,Iorest, chinuit nu de talent,ci mai degrabă de demoni,după cum vezi:))

Cat despre viitoarea mea soție,Maica Setafima,nu știu ce să zic, am avut/am în general relații cu femei catolice, penticostale sau cu înclinații spre magie,ocult,etc.(Plus că nu sunt adeptul căsătoriei,prin acest jurământ majoritatea își aduc asupra lor blestemele implicite, odată cu încălcarea lor sau divorț.Si majoritatea nu sunt conștienți de gravitatea acestora și urmările pe care nu le înțeleg.Dar aici este alt subiect,și trebuie tratet de cineva care înțelege pe deplin ce înseamnă un jurământ sacramental/taina).

As vrea sa subliniez că eu personal nu sunt ateu.

Însă nu sunt nici un teist,cel puțin nu în varianta abrahamica.

Nu mă interesează să denigrez pe nimeni sau nicio religie, instituție etc.

Am fost născut în ortodoxie,am petrecut ani de zile căutând sensuri in tot ce am putut studia sau experimenta din punct de vedere religios, spiritual,ocult etc.

Așa cum am mai vorbit aici pe forum,am trăit experiențe intense, atât în ce se poate numa experiența Duhului Sfânt,cât și experiența atacului demonic.

Însă relevant nu este cine sunt eu,sau ce gândesc eu,sau ce experiențe am avut eu.

Pur și simplu sunt pe acest forum de vreo 15 ani,am respectat mereu colegii, mi-am expus anumite puncte de vedere și atât.

Într-o societate civilizată și deschisă la minte și educată in arta gândirii și conversației nu ar trebui sa fie probleme in a se modera discuții,chiar contradictorii sau din tabere opuse.

Însă aici pe forum de o vreme,modul in care se raportează unii membrii la ceilalți este mult inferior,și nedemn de un forum spiritual.

Așa că repet,este irelevant ce cred,cine sunt sau ce orientare religioasă, spirituală sau filosofică am eu sau orice membru.

Mereu ar trebui sa ne menținem atenția pe subiectul propus, și nu pe autor.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote