View Single Post
  #790  
Vechi 08.11.2015, 04:57:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

DOSARUL Colectiv: Pirotehniștii trebuiau să prevadă condițiile improprii și riscante. Artificiile erau inscripționate în bulgară - referat



Pirotehniștii care au amplasat și manevrat artificiile la Colectiv trebuiau și puteau să prevadă că efectele pirotehnice au fost amplasate în condiții improprii și riscante, fără luarea măsurilor de siguranță adecvate, notează procurorii în referatul cu propunerea de arestare a lui Viorel Zaharia.

Procurorii Parchetului instanței supreme arată, în referatul în care au propus arestarea pirotehnistului Viorel Zaharia, alături de cea a patronilor firmei Golden Ideas Fireworks Artists care a furnizat artificiile din clubul Colectiv, că artificierul a invocat faptul că a acționat în conformitate și în limitele legii care îi reglementează activitate și că nu-și explică modul de inițiere și dezvoltare a incendiului.

Zaharia le-a declarat anchetatorilor că a montat artificiile împreună cu colegul său Marian Moise, un alt pirotehnist al firmei care a și declanșat artificiile în timpul concertului, în prezent fiind rănit la spital.



"La Colectiv, am rămas eu cu Moise Marian. Nu pot preciza ce efecte pirotehnice am instalat, dar cred că erau T1 (articole pirotehnice pentru utilizarea pe scenă care prezintă un risc scăzut, conform HG 1102/2014 citată în referat, n.r.). Acestea erau inscripționate în bulgară. Nu aveau nicio mențiune de utilizare în limba română. Inițial, jerbele trebuiau montate pe buza scenei. Nu le-am pus acolo deoarece nu aveau nicio zonă de delimitare pentru siguranța publicului. La noi a venit un membru al trupei, care mi-a solicitat să montăm artificiile în spatele lor. Și de această dată, le-am spus că nu le putem monta acolo deoarece nu este sigur. Ne-am hotărât, eu și Moise Marian, să montăm jerbele de artificii pe stâlpii consolei", a arătat Zaharia în declarația sa.

El a precizat că, din câte a aproximat, între locul unde au fost montate artificiile și stâlpul de susținere era o distanță de aproximativ 4 metri, în condițiile în care scânteile puteau ajunge la maxim 3 metri, și că nu a analizat din ce era alcătuit stâlpul de susținere și că era acoperit cu burete fonoabsorbant.

"Am montat artificiile în așa fel, încât jetul de foc să vină spre interior, și să nu atingă stâlpul de susținere. Nu am analizat din ce era alcătuit stâlpul de susținere, și nici nu am remarcat buretele fonoabsorbant. Am aranjat artificiile oblic, spre interiorul scenei. Am montat câte 4 artificii pe fiecare stâlp, au fost în total 8 artificii. Artificiile au fost montate separat, 2 cu 2 alăturate, lipite una de alta. Artificiile se acționau la aceeași comandă, fiind legate în serie", precizează pirotehnistul.

Întrebat dacă artificiile erau cu foc cald sau rece, el a răspuns că erau cu foc cald, neștiind că ar exista artificii cu foc rece.

"Nu-mi explic cum s-a putut produce incendiul. Nu-mi explic cum a putut să ia acel stâlp foc din fotografiile pe care le-am văzut la televizor. Același tip de artificii au mai fost folosite de către mine și cu alte ocazii în incinte închise, fără a se produce nici un incident. Distanța maximă la care poate ajunge jerba pe acre am instalat-o este de 3 metri distanță și 15 secunde timp de ardere. Acestea se înțeleg pentru că sunt niște mențiuni pe ambalaj care pot fi deduse. (...) Nu cred că era posibil ca artificiile montate să se fi deplasat de la locul inițial unde au fost amplasate", a mai declarat Zaharia.

Procurorii spun însă că "în acțiunile concrete de instalare și manipulare a elementelor pirotehnice s-au constatat grave deficiențe, constând în: nu a luat măsuri de limitare și asigurare a perimetrului posibil incandescent; a ansamblat elementele pirotehnice, creând împrejurări de autopotențare; nu s-a asigurat materiale de stingere a incendiilor în zona critică; nu a examinat elementele de structură și amenajare interioară din punct de vedere al stabilității la incendiu".

Anchetatorii citează, printre altele, din "Cursul de pregătire a pirotehniștilor pentru focuri de artificii" de la Academia Tehnică Militară, în care se arată că, pe timpul tragerii, pirotehnistul trebuie să se asigure că efectele obiectelor pirotehnice nu au loc deasupra spectatorilor sau altor zone de risc, precum și de faptul că resturile incandescente nu cad în acele zone.

În curs se mai spune că "nu se poate accepta ideea că un pirotehnist efectuează activități pirotehnice fără să cunoască materialele asupra cărora exercită diferite agresiuni"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)