View Single Post
  #12  
Vechi 15.03.2011, 12:28:51
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lumea se manifesta in concordanta cu civilizatia epocii sale.Adaptabilitatea umana este o realitate.Si Biserica se adapteaza timpurilor desi sunt credinciosi care nu sunt extrem de entuziasmati de acesta idee.Insa lucrurile merg inainte fara sa tina cont neaparat de ce credem noi.Sunt preoti pe internet,bisericile au site-uri,la fel si confesiunile,exista biblioteci virtuale.Un paradox al lumii moderne este sa poti spune ,,Sa pastram talcuirea Sfintilor Parinti"in situatia in care tu,un simplu credincios,poti accesa in 2 minute,fara nici un efort,ceea ce Sf.Vasile cel Mare ar fi avut nevoie de o viata ca sa stranga dpdv al manuscriselor.

Multi ar spune:,,Uite civilizatia,am depasit acel nivel".Nu neaparat.In conditiile de atunci realizarile multora ramin incredibile si mai mult decat atat, actuale.Civilizatia evolueza pentru ca asa este normal dar adevarurile fundamentale nu se schimba.Ele ramin,pot fi analizate si azi,prin mijloace moderne,si te pot ajuta la fel cum i-au ajutat si pe cei de atunci,cu mijloacele de atunci.

Ceea ce Sf.Ioan Damaschin observa cu ochiul liber pe cerul instelat tu poti vedea in transmisiuni live,pe net, pe site-ul NASA.Am un amic ortodox pasionat de astronomie care de cate ori studiaza imi spune ca isi imagineza ca Sf.Ioan Damaschin se aseaza langa el,cu manuscrisele lui de atunci si studiaza amandoi,fiecare in felul sau,in cautarea aceluiasi lucru.

Traim cate un mic miracol zi de zi.Pacat ca nu mai reusim sa realizam asta.
Reply With Quote