View Single Post
  #3  
Vechi 24.02.2015, 21:28:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Sunt mediatizate anumite regulii ptr comunicarea in lumea Internetului

Am ceva probleme cu calculatorul asa ca nu am putut intra mai iute.As vrea sa vorbim despre modul cum comunicam pe Net ,de vorbele care ucid pe Retele de socializare si Internet deci nu strict de subiectul prezentat in link-ul de mai sus.
Deci ceea ce s-a intamplat la Paris este un semnal de alarma ptr modul cum se comunica in societate la ora actuala.Avem o problema aparuta dupa razboiul rece –Internetul, si toate trebuie invatate din mers.
Erau la o scoala niste elevi de clasa a V-a .Copiilor li se dau niste teme suplimentare si li se spune sa isi faca cont de Facebook.Desi varsta la care Facebook recomanda sa o ai cand te inregistrezi este 13 ani.Copii din clasa aveau 11 ani.Se pun niste intrebari firesti:
1.Cum ii invatam pe tineri sa respecte niste reguli ale societati, daca in primul rand profesorii ii indeamna sa le calce?

2.Nu este o problema tehnica ca elevii sa foloseasca Facebook.Din punct de vedere tehnic (cum sa-l foloseasca s-ar putea si mai iute).Problema este ca atunci cand sunt hartuiti sau li se da intalnire de catre persoane straine ,ce fac?Le vorbeste cineva de asta???... inainte de a le spune faceti-va cont de Facebook, de parca nu se putea trimite pe o adresa de mail?

3.Li se vorbeste de catre cineva de cazuri cunoscute cum ar fi Kacie Woody, o fata de 12 ani (atunci cand a murit )care s-a increzut intr-o persoana necunoscuta?Este un caz cunoscut in special in Statele Unite unde tatal ei politist in fiecare an face o intalnire Remember Kacie Woody in amintirea ei.Pe vremea aceea in 2002 inca lumea nu se gandea la pericole in lumea Internetului .
IN filmul vazut despre ea spunea de cateva reguli:
a.Nu dai adresa personala sau numar de telefon la persoane necunoscute(o persoana care nu ai vazut-o fata in fata si nu ti-a facut cunostinta cineva cu ea practic e o persoana necunoscuta)
b.Nu te intanesti cu persoane necunoscute fara a vorbi in prealabil unui parinte ,prieten.
Kacie Woody nu a respectat lucrurile astea doua si desi tatal ei era politist nu a mai putut face nimic ptr ea.

4.Li se spune sa nu faca “praf” o persoana in public?Sa respecte in primul rand ca sa fie respectati!Unele reguli minimale le spune cineva ptr ca lumea Internetului sa nu semene cu Vestul Salbatic???Caci dupa sute de ani Vestul Salbatic a ramas tot cu arme, si se fac crime cum nu se fac in Europa.
Ce s-a intamplat la Paris se refera si la glumetul din noi fiecare,cei care nu stim sa punem o limita si cu atat mai putin sa o punem pe Net!Am avut sansa sa vad niste glume proaste ale unora, de pe 9gag puse pe diverse ziduri sau in cel mai fericit caz pe zidul propriu ca atac de prost gust la adresa altora.Si like-uri etc,adica am facut o magarie si ia uite ce frumos sa radem de altii frumusel.
Reply With Quote