View Single Post
  #10  
Vechi 30.01.2008, 10:03:57
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Intr-adevar in statele reformate nivelul de trai al individului este mai ridicat. Si cu Romania, Rusia, Bulgaria.... nu ne putem lauda in ceea ce priveste mentalitate, bun simt si nivel de trai. Adesea m-am gandit de ce statele ortodoxe sunt mai sarace.

La ce m-am gandit totodata este biserica (nu ca institutie) ca si amenajare in cultura ortodoxa arata atat de mudar si kitschos. o incarcatura de flori de plastic, de perinite de diferite culori in strane (chiar si cu catei, broaste sau dinozauri am vazut intr-o catedrala). nu exista ordinea si siplitatea din bisericile catolice.

pe de alta parte bisericile catolice sufera dupa fofota de duminica: dupa acea masa de credinciosi care vin si stau asculta lirurghia. unii dintre ei intr-adevar vin pentru a se foi insa asta nu exista.

fiecare biserica vine cu avantajele si dezavantajele ei. nu pot fi perfect doarece izvorasc din mana omului. dzeu nu a lasat un plan al bisericii, nici o oranduire a acesteia si in functie de mediu au izvorat difeite biserici care la randul lor au avut un impact diferit asupra credinciosilor si cetatenilor.
Reply With Quote