View Single Post
  #16  
Vechi 20.09.2015, 04:52:54
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar monahismul romanesc ce are ?
Nu are nimic rău, în opinia mea.
Era vorba doar de o «depărtare» a mea de anumite persoane.. care ar veni mai ușor la mine.. și sigur aș ajunge înapoi acasă (Mă cunosc și știu că aș «ceda» la rugăminți).
Dar nu cred că mai are rost să detaliez... Nu mă duc la nici o mănăstire din lume...

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iulian,

Sfîntul Nicolae Velimirovici nu l-a acceptat ca ucenic pe un oarecare fost militar viteaz [aparent sănătos] pînă ce a trecut o probă cu totul specială, anume un post brusc fără apă de vreo 10 zile curmat de unul cu apă de încă vreo săptămînă. Fără explicații de nici un fel la început. Abia la urmă i-a spus tînărului că sufletul are nevoie de un trup curat și sănătos, pentru o rugăciune de calitate și rezistență la încercările ascetice ce vor urma.

Sfîntul avea 4 doctorate în diverse domenii, tu ziceai ceva de matematică și de cercetare. Mă aștept să fii un tip rațional, așa că apucă-te și vezi singurel dacă soluția de vindecare naturală rînduită oamenilor și animalelor de Însuși Hristos, Rațiunea tuturor lucrurilor, e valabilă și pentru tine. Sînt foarte rare bolile netratabile prin metoda asta. Rezolvă-ți problemele de sănătate și apoi vei pune un nou început în viață așa cum dorești.

Poți începe cu http://www.loveandtruth.net/shelton-fasting.html .
- Eu mănânc de 3 luni jumate doar 5 alimente. Unul din ele e pâinea, celelalte: lapte, brânză, iaurt și "mâncare de dovlecei"... :)))))
Chestia e că pe mine mâncarea nu m-a interesat aproape niciodată
(Și din cauza neglijării ei am avut primele probleme grave acum 29 de ani...).
Nu mă deranjează dacă tot restul vieții (de aici o mie de ani) o să mănânc doar pâine.
- De vindecat... (Bergman povestea cum la întrebarea adresată unui doctor «dacă a vindecat pe cineva».. era vorba de probleme psihiatrice acolo... doctorul a răspuns că «vindecare» este un cuvânt mare...).
- De «ameliorat» am reușit singur. Practic doctorii nu mi-au făcut decât «binele» de a mă apuca singur de «studiat» (în anumite limite, specifice problemelor). Dacă mă lăsam mereu pe mâna lor... păi mai bine mă duceam la Tanacu, barim știam o treabă... terminam repede. (Acolo, o sărmană suferindă de psihoză, nu știu dacă psihoză delirantă - adică schizofrenie - a fost legată aiurea.. când ea avea nevoie de a fi «plimbată», de a simți compasiune, etc)
- Nu cunosc (personal) un «ascet» mai mare decât mine (Se pare că eu cunosc numai mâncăi, bețivi, fufe.. și alte lighioane).
Dar EU am vrut să trăiesc așa, fiindcă așa m-am simțit eu mai bine. (De muncă îmi pare rău, dar povestea e complexă, ținând cont de faptul că locuiesc la țară. Însă refuz să mai discut despre «locul de muncă»... azi am început să am îndoieli, s-ar putea ca marți să mă duc la școală. Momentan nu cred. Însă nimeni nu-mi va da mie vreun ban ca să mănânc ceva... Să dea la alții, cine dorește)
- Nu prea am înțeles postarea citată mai sus. Așa că am scris și eu «diverse»...

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ce-ai zice dacă te-aș ruga să reformulezi un pic?
Reformulare ?...
Păi am știut de la început că trebuia să mai ADAUG ceva între 2 fraze. Dar mai bine se păstrează doar una din idei.
Fraza mai simplă: «De prieteni duc eu lipsă?»...
Am destui, adică... dar nu e de mare ajutor. Cel puțin acum... Acum eu am a discuta doar cu familia - fiindcă în zilele care au trecut m-am dumirit de multe, printre care și faptul că n-am ce căuta la mănăstiri decât ca «vizitator»...

Din partea mea topicul poate fi închis - «SOLVED» - și ținut deschis doar pentru alții.. dacă se vor găsi alții.
Pentru mine nu mai are nici o folosință...
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote