View Single Post
  #20  
Vechi 20.01.2021, 13:18:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ar fi discutabil daca ai aduce argumente pertinente. Din pacate exagerezi absolut fiecare contraargument intr-o directie necredibila.

Dar mai trebuie si putina buna intentie cand citesti un lucru. Orice se poate intoarce si rastalmaci. Daca vrei sa procedezi asa ..
Adică și pentru astea se găsesc argumente ?

”173. Am stat și m-am sculat de la masă fără rugăciune. (Pentru aceasta se dă Anatemă.)”

Se dă anatemă că te-ai sculat de la masă fără rugăciune ?
N-am auzit la niciun părinte așa ceva, nici în predică, nici la spovedanie.

”80. N-am făcut cele Șapte Laude zilnic”

Unde scrie că noi mirenii cu servici și obligații zilnice trebuie să facem ZILNIC cele 7 laude.
Cele 7 laude adică 1. Utrenia *ceasul 1, 2. ceasul 3, 3 ceasul 6, 4 ceasul 9, 5. Vecernia 6. Pvecernița, 7. Miezonoptica.


”La Spovedanie se merge nemâncat, după ce ai postit cinci zile și ai trăit in înfrânare. ”

Ce preot mai zice că trebuie să țină mirenii 5 zile post înainte de o simplă spovedanie, neurmată neapărat de împărtășanie care se face în afara posturilor ?

Eu nu cred că părintele Cleopa a scris integral acest îndreptar, în 1993 era publicat un îndreptar doar pentru monahi, ulterior editorii e posibil să fi extras ei și de colo și de colea și au comprimat ei un îndreptar și pentru mireni, important e să scrie dacă au făcut editorii intervenții pe text unde e corectura lor și ce e din original.

De aceea nici Patriarhia și nici Sfântul Sinod nu și-au asumat o lucrare de această anvergură pentru că te poate băga în ceață un îndreptar care e insuficient explicat sau în care explicațiile și parantezele se întind prea în afară și în care mireanul trebuie să-și bată capul la ce situație se referă, mai mult te poate încurca.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote