Subiect: rugăciune
View Single Post
  #8  
Vechi 10.06.2010, 22:53:37
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Mie imi plac in mod deosebit:

Troparul Pogorarii Sf. Duh
Binecuvantat esti, Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce preaintelepti pe pescari ai aratat, trimitandu-le lor Duhul Sfant, si printr-insii lumea ai vanat, Iubitorule de oameni, marire Tie.


Din psalmul 103
Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut!


Din psalmul 140
Doamne, strigat-am către Tine, auzi-mă; ia aminte la glasul rugăciunii mele, când strig către Tine, auzi-mă, Doamne!
Să se îndrepteze rugăciunea mea ca tămâia înaintea Ta; ridicarea mâinilor mele, jertfă de seară, auzi-mă, Doamne!



Din psalmul 141
Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat.
Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi spune.


Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucură-te, ceea ce ești plină de har, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău, că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre.



Din binecuvantarile mortilor

"Ceata sfinților a aflat izvorul vieții și ușa Raiului; să aflu și eu calea prin pocăință: eu sunt oaia cea pierdută; cheamă-mă, Mântuitorul meu, și mă mântuiește"

Chipul slavei Tale celei negrăite sunt, deși port rănile păcatelor; miluiește zidirea Ta, Stăpâne, și o curățește cu îndurarea Ta și moștenirea cea dorită dăruiește-mi, făcându-mă pe mine iarăși cetățean al raiului.

Cela ce cu mâna Ta dintru neființă m-ai zidit și cu chipul Tău cel dumnezeiesc m-ai cinstit, iar pentru călcarea poruncii iarăși m-ai întors în pământ din carele am fost luat, la Cel după asemănare mă ridică și cu frumusețea cea dintâi iarăși împodobindu-mă.



Cela ce prin adancul intelepciunii, cu iubirea de oameni toate le chivernisesti, si ceea ce este de folos tuturor le daruiesti; Unule Facatorule, fa odihna Doamne, sufletelor robilor Tai, ca spre Tine nadejdea si-au pus, spre Facatorul si Ziditorul si Dumnezeul nostru.


Ratacit-am ca o oaie pierduta; cauta pe robul Tau, ca poruncile Tale nu le-am uitat


Si ar mai fi. Nu mi le amintesc pe toate acum...
Reply With Quote