View Single Post
  #1  
Vechi 10.07.2016, 16:03:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Cu vrednicie să mulțumim Domnului

http://www.dervent.ro/liturghia.php

Am observat că Sfînta Liturghie este plină de ectenii de cerere aduse Lui Dumnezeu. Există și cuvinte de laudă, de slăvire. Dar singurul loc în care poporul mulțumește cu glas tare este la prefacerea Darurilor. Preotul însă mulțumește în repetate rînduri, dar o face tainic de multe ori, fără să auzim și noi - a se vedea linkul de mai sus.

Oare de ce atît de mult ”Doamne miluiește” de zeci de ori, dar niciodată ”Mulțumim Doamne pentru...”? Chiar și la îndemnul preotului de a mulțumi noi tot milă cerem. Care o fi explicația?

Normal că putem face asta oricînd și datori sîntem să mulțumim zilnic Creatorului pentru toate cîte ne-a dat nouă, dar am putea s-o facem oficial și la Liturghie măcar o dată.

Știu că ritualul liturgic a suferit modificări de-a lungul vremii. Au dispărut formule, au apărut altele noi. Pe alocuri s-a schimbat exprimarea. Mă întreb dacă vreodată poporul a spus un simplu mulțumesc în cor, nu numai la pomeniri unde cine dorește îți exprimă public recunoștința punctuală pentru ajutorul primit de Sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote