View Single Post
  #205  
Vechi 02.12.2020, 23:15:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Viorel Vezi mesajul
...
Banuiesc ca aveti studii teologice, v-as ruga sa imi raspundeti la intrebarea dintr-un mesaj precedent: de ce sufletul nou-nascut si proaspat creat conform dogmei ortodoxe trebuie sa se lepde de Satana la doar trei luni iar apoi se poate impartasi fara spovedanie pana la 7 ani? Ce pacate cumplite a putut savarsi de la nastere pana la botez un suflet proaspat creat in momentul conceptiei de catre parinti?

Va multumesc pentru ca va obositi sa ma luminati pe mine, netrebnicul si ratacitul vostru frate. Sper ca raspunsurile domniilor voastre sa ma lumineze si pe mine si sa ma intoarca din ratacirile mele.
Doamne ajuta,
Viorel
Chiar tu ai spus(si eu am boldat secventa din mesajul tau) pacatul "cumplit" (nefacut de el, dar singurul care incarca sufletul lui), pacat trupesc fara de care nu poate exista conceptie(sarcina intrauterina); de aceea ii spune pacat stramosesc fiindca din stramosi(de la Adam si Eva) nu poate fi altfel, dar si pentru a amagi pe parinti ca pacatul e "binecuvantat" si ca ei sunt... nevinovati(spre deosebire de Adam si Eva).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote