Subiect: post negru
View Single Post
  #7  
Vechi 21.10.2006, 00:53:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_maria
Daca tot a pus cineva problema postului, poate imi raspunde si mie cineva la o intrebare pe aceeasi tema...
Dragii mei, spuneti-mi si mie, "praful de ou, proteine din lapte, urme de lapte" etc si alte astfel de ingrediente, fac produsul (care le contine) de dulce?
Eu imi imaginez ca la astfel de lucruri, inima e cea care iti spune mananci sau nu, si ca tine de cat de permisibil esti tu cu tine, dar nu mi-ar strica sa stiu si alte pareri.
Poate ca sunt niste E-uri care nu merita atentie, dar uneori ingreuneaza decizia unui om care intentioneaza sa tina un post "alimentar" am observat ca se face mare distinctie intre posturi....Parerea mea este, ca orice mic dar facut cu drag conteaza!
Va multumesc
Mihaela draga,

Daca constiinta ta iti creeaza probleme, mai bine nu mananci si-ti intrebi duhovnicul. Am un cunoscut din America venit in Europa, un tip care lasase toata lumea de lux si renuntase la tot ca sa faca studii de teologie ortodoxa si sa poata sa se roage cat mai mult timp. Duhovnicul lui din America ii spusese ca daca primele 7-8 ingrediente dintr-un produs (elementele de baza) sunt "de post", atunci poate sa manance. Dar sunt si unii care nu mananca daca sunt numai urme de ou sau de lapte. Deci ca sa stii mai clar ce sa faci, discuta cu duhovnicul tau.

Eu una vad problema astfel. Postul inseamna infranare. Ma voi lega numai de aspectul de post alimentar de care vorbesti. Infranarea implica sa ne privam de alimentele care fac trupul "sa zburde" si sufletul sa lancezeasca, adica de cele care ne fac de-a dreptul placere sau contin multe proteine care duc la "batai de cap" cu trupul. Vorbeam odata cu duhovnicul meu. Si lui si mie ne plac f mult cartofii. Pai chiar daca sunt "de post", in sensul ca nu sunt de provenienta animala, pt noi nu sunt deloc de post. Sau produsele de n feluri "de post" care exista in Romania si in Grecia (pateuri, prajituri de nu stiu cate feluri, saratele, baclavale, strudele, etc), chiar daca compozitia e de post, mie mi se par "de dulce" in toata regula, fiindca imi plac (mmmmm, si ce mai imi plac! :rolleyes:).

Si apoi, ideea de infranare continua este legata de perioadele de post sau de nepost. La cateheza cu copiii, i-am intrebat ce-nseamna pt ei postul. Si fiecare isi dadea cu presupusul: sa nu mananci carne, branza, oua, ciocolata, etc.; sa nu vorbesti de rau sau sa faci rau; sa asculti de parinti si sa nu-i superi; sa il ajuti pe fratiorul sau colegul tau, etc. Dupa ce au tot explicat pe rand ce si cum vedeau ei, unul de 5-6 anisori (deci unul din cei mai micuti) zice: "Nu, mai, postul e sa ai un porc si sa nu-l mananci pe tot o data". :p M-a lasat perplexa, fiindca el intelesese ca post nu e numai in perioadele de post, ci si in rest, printr-o infranare continua, astfel incat sa nu ajungem niciodata la imbuibare. Ce ziceti? Vedeti cate ne invata copiii? :D

Elena
Reply With Quote