View Single Post
  #13  
Vechi 28.07.2021, 02:12:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Da, la acest pasaj m-am referit, multumesc. Dupa cum se stie primele comunitati crestine, din care a facut parte si Apostolul Pavel, erau formate din evrei crestini, in marea lor majoritate, In gandirea iudeo-crestina invierea era un element central si fundamental, intrucat -spre diferenta de gandirea greco-romana- evreii percepeau fiinta umana in mod complet, trup si suflet. Prin urmare moartea nu era deloc perceputa ca ceva natural sau eliberator (precum in gandirea pagana) ci ca un adevrsar care separa plentitudinea fiintei umane, Invingerea mortii prin Inviere de catre Hristos anula acesta putere distructiva a mortii iar credinciosul crestin-cel putin in acele timpuri- traia cu marea speranta si credinta a Invierii, cand Domnul urma sa reuneasca corpul inviat cu sufletul.
Eu am găsit în Biblie că erau grupări influente în corpusul social iudaic care nu credeau în înviere:

Marcu, cap 12 : Și au venit la El saducheii care zic că nu este înviere și-L întrebau zicând:

Matei cap 22: În ziua aceea, s-au apropiat de El saducheii, cei ce zic că nu este înviere, și L-au întrebat,

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
spre diferenta de gandirea greco-romana- evreii percepeau fiinta umana in mod complet, trup si suflet
O mică parte din popor credea așa, citatul e adevărat doar dacă ne raportăm la acea parte.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 23

6. Dar Pavel, știind că o parte erau saduchei și cealaltă farisei, a strigat în sinedriu: Bărbați frați! Eu sunt fariseu, fiu de farisei. Pentru nădejdea și învierea morților sunt eu judecat!
7. Și grăind el aceasta, între farisei și saduchei s-a iscat neînțelegere și mulțimea s-a dezbinat;
8. Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc și una și alta.

Deci saducheii nu cred deloc în viața de după moarte și în imaterialitate, duh, iar o parte dintre farisei ziceau ca saducheii, alta parte nu, evident că dospitura lor ajungea și la popor și influența, de aceea le-a zis Iisus să se ferească de aluatul fariseilor și saducheilor ...

Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.20

Deci au zis lui ceilalți ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.

Deci și apostolului Toma, care nu a fost de la început cu ucenicii când s-a arătat Iisus, îi venea greu să înțeleagă, el probabil că văzuse împunsătura în coastă și se mira dacă cineva poate duce o lovitură de suliță letală, poate credea că era un altul care seamănă cu Iisus dar n-are semne la coastă, mâini.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 12
9. Deci mulțime mare de iudei au aflat că este acolo și au venit nu numai pentru Iisus, ci să vadă și pe Lazăr pe care-l înviase din morți.
10. Și s-au sfătuit arhiereii ca și pe Lazăr să-l omoare.
11. Căci, din cauza lui mulți dintre iudei mergeau și credeau în Iisus.

Erau în stare să-i facă rău și lui Lazăr din Betania, doar ca să ascundă evidența învierii.

În pilda Bogatului Nemilostiv:

27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

Deci e foarte clar, dacă Lazăr ar fi fost retrimis la casa bogatului, ar fi stat din nou în sărăcie la poartă, căci nu ar fi crezut aceia, de aceea poate nici nu e retrimis, repeta un ciclu de chinuri.

Sfânta Evanghelie după Matei
cap.28

13. Zicând: Spuneți că ucenicii Lui, venind noaptea, L-au furat, pe când noi dormeam;
14. Și de se va auzi aceasta la dregătorul, noi îl vom îndupleca și pe voi fără grijă vă vom face.
15. Iar ei, luând arginții, au făcut precum au fost învățați. Și s-a răspândit cuvântul acesta între Iudei, până în ziua de azi.

Deci generații întregi au crezut și credeau la momentul la care era scrisă Biblia că ucenicii au furat trupul și au mințit că a înviat.

Matei. cap 27
51. Și iată, catapeteasma templului s-a sfâșiat în două de sus până jos, și pământul s-a cutremurat și pietrele s-au despicat;
52. Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat.
53. Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora.

Deci au înviat sfinți adormiți în Ierusalim, cam la momentul la care Iisus și-a dat Duhul pe cruce cum scrie la versetul 50, s-au arătat altora și mulți n-au crezut.

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Aceste elemente sunt clar prezentate in Epistolele Apostolului Pavel, scuze ca nu pot detalia acum. Spre comparatie se poate analiza ciocnirea ideilor iudeo-crestine cu cele greco-romane in scena din Faptele Apostolilor 17:15-34, cunoscuta sub numele de ,,Cuvantarea din Areopag". In momentul in care Apostolul Pavel abordeaza ideea de Inviere este batjocorit instantaneu pentru care in gandirea pagana ideea de nemurire a sufeltului era cea care conta, ideea de inviere era tratata ca absurda intrucat prin moarte sufletul trecea la un nivel superior eliberat de materie cu limitarile ei. Practic la ideea pagana de nemurire a sufletului si atat gandirea iudeo-crestina opunea conceptul de Inviere a mortilor.
Apostolul Pavel se străduia să vestească învierea lui Iisus și saducheilor, și acelei părți a fariseilor care credeau ca saducheii, și atenienilor.
Atenienii doar au râs, alții erau în stare să-i facă rău lui Lazăr din Betania să ascundă învierea, dacă Lazăr, Tavita, fiul văduvei din Nain, sfinții adormiți din Ierusalim la momentul trecerii lui Iisus ar fi înviat în spațiul grecesc, sub ochii grecilor poate altfel s-ar fi raportat la înviere.
Grecul râde la ceva ce aude pentru prima oară, altul e violent, care o fi mai împietrit ?

Alții au văzut morți înviați și n-au crezut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.07.2021 at 02:29:35.
Reply With Quote