View Single Post
  #7  
Vechi 30.06.2014, 02:27:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Si totuși Faptele Sfinților Apostoli aflam ca Sfântul Pavel chiar a fost muscat de o vipera si nu a pățit nimic astfel demonstrând barbarilor de pe Insula Malta ca creștinismul e calea cea dreapta.

Faptele Sfinților Apostoli Cap. 28
1. Și după ce am scăpat, am aflat că insula se numește Malta.
2. Iar locuitorii ei ne arătau o deosebită omenie, căci, aprinzând foc, ne-au luat pe toți la ei din pricina ploii care era și a frigului.
3. Și strângând Pavel grămadă de găteje și punându-le în foc, o viperă a ieșit de căldură și s-a prins de mâna lui.
4. Și când locuitorii au văzut vipera atârnând de mâna lui, ziceau unii către alții: Desigur că ucigaș este omul acesta, pe care dreptatea nu l-a lăsat să trăiască, deși a scăpat din mare.
5. Deci el, scuturând vipera în foc, n-a pătimit nici un rău.
6. Iar ei așteptau ca el să se umfle, sau să cadă deodată mort. Dar așteptând ei mult și văzând că nu i se întâmplă nimic rău, și-au schimbat gândul și ziceau că el este un zeu.


Cu alte cuvinte Iisus Hristos ne-a arătat ca cei ce cred in el cu toată tăria, chiar au capacitați de a scapă nevătămați de orice otrava. Pana la urma acesta este Cuvântul Lui.
E o diferenta. Nu s-a dus, a prins o vipera si s-a lasat muscat pentru a-si "dovedi" credinta. Ceea ce propui tu are mai degraba legatura cu magia, cu ideea ca Dumnezeu trebuie sa stea la cheremul tau si trebuie sa faca minuni doar pentru ca tu ai ceva de demonstrat. Cred ca nici Pavel cat era el de Pavel nu s-a gandit la asta...de regula dupa o anumita varsta intelegi ca asemenea idei sunt prostesti.
Reply With Quote