View Single Post
  #4  
Vechi 11.11.2012, 19:38:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La mine, in biserica de cartier, se canta muzica corala. In foarte multe biserici de cartier se canta muzica corala. Normal ca imi plac mai mult slujbele acelea lungi, cu muzica psaltica, e alt duh de rugaciune. Dar singura problema este ca ai nostri credinciosi trebuie sa si participe la rugaciune si e foarte greu sa tii pasul cu acele melodii. In schimb, la mine in biserica, aproape toata lumea canta si e incurajata sa cante - am mai vorbit despre asta, facem cu totii repetitii dupa slujba, sa nu mai cante fiecare dupa cum il taie capul... Si e mare bucurie sa vezi tineri si batrani unindu-si vocile la rugaciune. Cred ca daca in biserica mea s-ar introduce muzica psaltica, nu ar mai veni acolo decat vreo 20 de persoane, din care ar canta numai doua. Iar daca le-ai mai zice si ca, de fapt, ce fac ei nu se cheama rugaciune, ci imprastiere, nu ar mai veni nimeni. Asta asa, ca un mic argument in favoarea muzicii corale. Altfel, nu ma indoiesc ca aveti dreptate si ca argumentele sunt corecte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote